Cesta

Evropští policisté míří na Haiti - 26/01/2010

Zničené budovy na Haiti © Evropská unie – Fotograf: Vicente Raimundo (ECHO)

Na Haiti míří z Evropské unie nejméně 300 členů vojenské policie, aby zde pomáhali udržovat pořádek. Ve sboru budou působit Francouzi, Italové, Španělé, Portugalci a Nizozemci.

Evropská unie také poskytne inženýry a zařízení na vyčištění zatarasených silnic a pro usnadnění příjmu pomoci, která na ostrov přichází po moři. Hlavní haitský přístav byl během zemětřesení silně poškozen.

Ministři zahraničních věcí členských států se na vyslání těchto sil dohodli v pondělí poté, co OSN požádala o pomoc s udržováním pořádku a distribucí mezinárodní pomoci, kterou sama koordinuje. Ministři se také dohodli na zřízení kanceláře v Bruselu, ze které se bude vojenská a bezpečnostní pomoc řídit.

V pondělí se rovněž v kanadském Montrealu sešlo okolo 20 zemí a organizací (včetně EU), aby se dohodly na organizaci dárcovské konference a stanovily priority na obnovu země.

Evropská unie již Haiti nabídla přes 400 milionů eur. Přibližně polovina této částky pochází z prostředků, který už byly pro tento karibský stát vyčleněny dříve.

Dva týdny po katastrofě se pomoc soustřeďuje na ty, kdo zemětřesení přežili. Experti EU, kteří jsou na Haiti přítomni, hovoří o pokroku při překonávání logistických problémů, jež pomoc znesnadňují. Stále naléhavějším problémem je však najít přístřeší pro stovky tisíc lidí bez domova.

„Potřeby jsou gigantické, organizace masivní a koordinace kolosální, avšak pomalu se vše dává do pořádku,“ uvedla Susana Perez Diazová z generálního ředitelství pro humanitární pomoc Evropské komise (ECHO Englishfrançais ).

Na Haiti se nachází téměř 700 expertů EU, kteří koordinují distribuci potravin, léků, přikrývek, stanů, vody a paliva.

Mezitím v Evropě i ve světě sílí různé sbírky na pomoc obětem. Češi už například na Haiti darovali téměř 53 milionů korun a peníze z kostelů se ještě stále sčítají.

Evropská unie je již dlouhou dobu jedním z hlavních dárců Haiti. Loni například vyčlenila 7 milionů eur na boj proti podvýživě a dětské úmrtnosti a na přípravu země na humanitární krizi či přírodní katastrofu.

 

Další informace o humanitární pomoci EU na Haiti Englishespañolfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy