Navigačný riadok

Zemetrasenie na Haiti – EÚ koordinuje pomoc - 21/01/2010

Na odstránenie následkov katastrofy a na obnovu sa poskytlo viac než 130 miliónov EUR. Ďalšie finančné prostriedky budú nasledovať.

Dňa 12. januára zasiahlo Haiti zemetrasenie o sile 7 stupňov Richterovej stupnice. Len pár hodín po zemetrasení EÚ promptne zareagovala a poskytla 3 milióny EUR na okamžité záchranné práce. Nasledovalo ďalších 27 miliónov EUR spolu so sumou 100 miliónov EUR pre skorú rekonštrukciu a obnovu. Polovica tejto sumy pochádza z nových finančných zdrojov a ďalšia polovica z fondov, ktoré sú už rezervované pre Haiti.

Pre dlhodobejšiu obnovu bude k dispozícii ďalších 200 miliónov EUR. Je možné, že tieto čísla ešte narastú, ak si to bude situácia vyžadovať. Tieto príspevky dopĺňajú sumu 92 miliónov EUR, ktorú už poskytli jednotlivé členské štáty EÚ.

Uvedené čísla boli zverejnené po mimoriadnom zasadaní v Bruseli, na ktorom sa diskutovalo aj o možnom nasadení európskych vojakov na Haiti. O tejto otázke sa však zatiaľ nerozhodlo. V nasledujúcich týždňoch sa pravdepodobne uskutoční aj medzinárodná konferencia na tému pomoc pre Haiti. Podľa slov vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej English by sa na tejto konferencii diskutovalo o možnostiach, ako sa dá medzinárodná vôľa pomáhať pretaviť do praxe.

Členské štáty EÚ takisto zareagovali veľmi rýchlo, zaktivizovali svoj mechanizmus civilnej ochrany a Úniu poverili, aby pomoc jednotlivých štátov koordinovala. Na miesto nešťastia už prileteli pátracie a záchranné tímy EÚ a aktívne sa zapájajú do prác. Dorazil už aj základný materiál, ako napr. čistiareň vôd, poľné nemocnice a stany.

Rýchle zmapovanie zistených škôd, ktoré zaistilo Spoločné výskumné centrum Európskej komisie, poskytlo potrebné informácie pre plánovanie opatrení pomoci a na odstránenie následkov katastrofy, rovnako ako aj pre postupnú rekonštrukciu.

S cieľom získať bezprostredné informácie o situácii navštívil Európsky komisár pre rozvoj a humanitárnu pomoc Karel De Gucht Englishfrançais tento týždeň Port-au-Prince. Na stretnutiach s haitskými orgánmi, OSN a hlavnými predstaviteľmi humanitárnej pomoci prediskutoval koordináciu celkového záchranného úsilia.

Počet obetí sa momentálne odhaduje na 200 000. Približne 250 000 ľudí potrebuje súrnu pomoc a celkový počet postihnutých obyvateľov sa odhaduje na 3 milióny.

Viac informácií o humanitárnej pomoci EÚ pre Haiti English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy