Ścieżka nawigacji

UE koordynatorem pomocy dla Haiti - 21/01/2010

Na pomoc ofiarom trzęsień ziemi na Haiti przekazano już ponad 130 mln euro. Na tym jednak nie koniec.

Trzesienie ziemi, które nawiedziło Haiti 12 stycznia, miało siłę 7 stopni w skali Richtera. W ciągu kilku godzin UE przekazała kwotę 3 mln euro na natychmiastową pomoc dla ofiar katastrofy. Później wyasygnowano dodatkowe 27 mln euro oraz 100 mln euro na najpilniejsze działania z zakresu odbudowy. Połowa tej kwoty to nowe fundusze, a druga połowa to fundusze przekierowane ze środków, które zostały już przeznaczone na pomoc dla Haiti.

Na długoterminowe działania w dziedzinie odbudowy przekazane zostanie jeszcze około 200 mln euro. Wszystkie te kwoty mogą zostać podwyższone, jeżeli okaże się, że potrzebne są większe fundusze. Z kolei poszczególne kraje UE uzbierały wspólnie kwotę 92 mln euro.

Wysokość tych sum została podana do wiadomości na nadzwyczajnym posiedzeniu w Brukseli, podczas którego omawiano również kwestię wysłania na Haiti europejskich żołnierzy. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Możliwe, że w najbliższych tygodniach odbędzie się międzynarodowa konferencja w sprawie pomocy dla Haiti. Unijna przedstawiciel do spraw zagranicznych Catherine Ashton English mówi, że celem konferencji ma być przełożenie chęci niesienia pomocy Haiti na język praktycznych rozwiązań.

Kraje UE zareagowały szybko, uruchamiając swój mechanizm ochrony ludności cywilnej, który umożliwia UE koordynowanie pomocy zaoferowanej przez poszczególne kraje. Ekipy poszukiwawcze i ratunkowe z UE już dotarły na miejsce i prowadzą operacje ratunkowe. Zapewniono też podstawowe materiały, takie jak urządzenia do oczyszczania wody, szpitale polowe oraz namioty.

Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej przeprowadziło szybką ocenę szkód, na podstawie której można planować działania ratunkowe i pomocowe. Dalsze działania będą również oparte na danych dostarczonych przez centrum.

Unijny komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Karel De Gucht Englishfrançais udał się w tym tygodniu do Port-au-Prince, aby na własne oczy przekonać się, jak wygląda sytuacja. Spotkał się z władzami Haiti, przedstawicielami ONZ oraz najważniejszych organizacji humanitarnych, aby przedyskutować stronę organizacyjną wspólnych działań pomocowych.

W wyniku trzęsienia ziemi śmierć poniosło dotychczas około 200 tys. osób. 250 tys. osób potrzebuje natychmiastowej pomocy, a liczba osób dotkniętych tą klęską żywiołową wynosi około 3 mln.

Więcej na temat pomocy humanitarnej dla Haiti English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki