Navigācijas ceļš

ES koordinē palīdzību zemestrīcē cietušajai Haiti - 21/01/2010

Ir piešķirti vairāk nekā 130 miljoni eiro, lai finansētu neatliekamo palīdzību un rehabilitācijas pasākumus. Un tas vēl nav viss.

Haiti 12. janvārī notika 7 balles stipra zemestrīce. Pāris stundās pēc katastrofas ES pārsūtīja 3 miljonus eiro neatliekamās palīdzības operācijām. Pēc neilga laika šim nolūkam tika piešķirti vēl 27 miljoni eiro, un infrastruktūras rekonstrukcijai un rehabilitācijai sarūpēti vēl 100 miljoni eiro. Puse no šīs naudas ir sagādāta tieši konkrētajai krīzes situācijai, bet otra puse tiks novirzīta no tiem līdzekļiem, kas jau bija paredzēti Haiti.

Zemestrīces seku novēršanai ilgtermiņā būs pieejami vēl apmēram 200 miljoni eiro. Ja situācija rādīs, ka ar to nepietiek, finansējumu palielinās. Papildus šiem līdzekļiem ES dalībvalstis no savas kabatas ir piešķīrušas vēl 92 miljonus eiro.

Šos datus paziņoja pēc ārkārtas sanāksmes, kas notika Briselē un kur izskatīja jautājumu par Eiropas bruņoto spēku iesaistīšanu glābšanas operācijās Haiti. Šajā ziņā lēmums vēl nav pieņemts. Turpmākajās nedēļās gaidāma starptautiska konference par atbalstu Haiti. ES ārlietu un drošības politikas augstā pārstāve Ketrina Eštone English paskaidroja, ka tajā spriedīs, kā pasaules valstu atbalstu likt lietā praktiski.

ES valstis rīkojās nekavējoties un aktivēja civilās aizsardzības mehānismu, kas ļauj Komisijai koordinēt katras valsts sniegto palīdzību. Tika nosūtītas ES glābēju vienības, kas pašlaik aktīvi darbojas katastrofas reģionā. Tika nosūtīts arī tāds pirmās nepieciešamības aprīkojums kā ūdens attīrīšanas iekārtas, teltis un mobilās slimnīcas.

Eiropas Komisijas Kopīgais pētniecības centrs provizoriski novērtēja kaitējumu apjomu un sniedza vērtīgu informācija, uz kuras pamata plānoja palīdzības pasākumus. Tas turpinās sniegt informāciju, kas ir nepieciešama zemestrīces seku novēršanas turpmāko darbu veikšanai.

Eiropas attīstības un humānās palīdzības komisārs Karels de Gihts Englishfrançais šonedēļ apmeklēja Portoprensu, lai uz vietas izvērtētu situāciju. Tur viņš tikās ar Haiti varasiestādēm, ANO un galveno palīdzības sniedzēju pārstāvjiem, lai spriestu par to, kā vislabāk koordinēt palīdzības pasākumus.

Pašlaik tiek lēsts, ka zemestrīcē bojā gājuši 200 000 cilvēku. Vēl 250 000 steidzami ir nepieciešama palīdzība, taču kopumā skarti ir veseli 3 miljoni iedzīvotāju.

Vairāk par ES humāno palīdzību Haiti English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites