Navigatsioonitee

EL koordineerib abi Haiti maavärina ohvritele - 21/01/2010

Esialgu on olukorra leevendamiseks ja taastamistöödeks eraldatud 130 miljonit eurot. Sellele tuleb veel lisa.

Haitit tabas 12. jaanuaril maavärin, mille võimsus oli 7,0 magnituudi Richteri skaala järgi. Juba mõned tunnid pärast katastroofi eraldas EL 3 miljonit eurot kohese abi osutamiseks. Peale selle on eraldatud veel täiendavad 27 miljonit eurot ning lisaks 100 miljonit eurot taastamistöödeks. Pool summast on uus eraldis, pool suunatakse ümber juba Haiti jaoks eraldatud fondidest.

Pikemas perspektiivis eraldatakse taastamistöödeks veel 200 miljonit eurot. Kõik summad võivad veelgi suureneda, kui hinnangud näitavad, et raha on vaja rohkem. Nimetatud rahaline abi lisandub 92 miljonile eurole, mida on juba andnud konkreetsed ELi liikmesriigid.

Summad tehti teatavaks pärast erakorralist istungit Brüsselis, kus arutati ka Euroopa sõjaväelaste lähetamist Haitile. Selles osas otsust veel ei ole. Eelolevatel nädalatel toimub tõenäoliselt ka rahvusvaheline konverents Haiti toetuseks. Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Catherine Ashtoni English sõnul hinnatakse seal, kuidas rahvusvaheline abistamissoov saaks praktilise väljundi.

ELi liikmesriigid reageerisid kiiresti ning käivitasid oma kodanikukaitsemehhanismi, mis võimaldab Euroopa Komisjonil koordineerida riikide osutatavat abi. Sündmuspaigale saabusid otsingu- ja päästemeeskonnad, mis tegutsevad seal ka praegu. Samuti toimetati kohale veepuhastusseadmed, välihaiglad ja telgid.

Kiire kahjude hindamine, mille viis läbi Euroopa Komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskus, on andnud väärtuslikku teavet olukorda leevendavate meetmete kavandamiseks. Hindamine jätkub ka taastamistööde jaoks.

Euroopa Komisjoni arengu ja humanitaarabi volinik Karel De Gucht Englishfrançais sõitis käesoleval nädalal Port-au-Prince´i, et saada olukorrast vahetu ülevaade. Ta kohtus seal Haiti valitsusega ning ÜRO ja peamiste abiorganisatsioonide esindajatega, et arutada abi koordineerimist.

Hukkunuid on praegu hinnanguliselt 200 000. Umbes 250 000 inimest vajavad kohest abi ning 3 miljonit on kannatanud kahju.

Lugege täiendavalt Haitile antava ELi humanitaarabi kohta English

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad