Cesta

EU koordinuje pomoc zemětřesením postiženému Haiti - 21/01/2010

Na pomoc a obnovu již bylo vyčleněno více než 130 milionů eur. Další finanční prostředky budou následovat.

V úterý 12. ledna 2010 postihlo Haiti zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice. Během několika hodin poté poskytla EU na okamžitou pomoc 3 miliony eur. Následně vyčlenila dalších 27 milionů eur na humanitární pomoc a 100 milionů eur na první fázi obnovy země. Polovina z této částky jsou nové prostředky a polovina bude přesměrována z položek, které již byly pro Haiti vyčleněny, třebaže někdy na jiné účely.

Dalších 200 milionů eur bude poskytnuto na obnovu v dlouhodobém výhledu. Všechny tyto částky se mohou ještě zvýšit, pokud se ukáže, že je potřeba více prostředků. K těmto příspěvkům je ještě třeba připočíst 92 milionů eur, které již poskytly jednotlivé členské státy Unie.

Uvedené příspěvky byly oznámeny po mimořádném zasedání ministrů pro rozvojovou pomoc v Bruselu. Ministři jednali i o případném vyslání evropských vojáků na Haiti, žádné rozhodnutí však přijato nebylo. V příštích týdnech se pravděpodobně uskuteční mezinárodní konference o pomoci Haiti. Podle slov vysoké představitelky EU pro zahraniční věci Catherine Ashtonové English se bude zabývat otázkou, jak nejlépe proměnit vůli mezinárodního společenství pomoci v praktická řešení.

Na katastrofu rychle zareagovaly i členské státy, které prostřednictvím tzv. mechanismu civilní ochrany umožnily Evropské komisi koordinovat pomoc jednotlivých zemí. Pátrací a záchranné týmy ze zemí Unie jsou už na místě a pracují v terénu. Doručen byl i nezbytný materiál, jako jsou zařízení na čištění vody, polní nemocnice a stany.

Společné výzkumné středisko Evropské komise provedlo rychlé posouzení škod, z něhož vzešly cenné informace pro plánování pomoci. V této činnosti bude pokračovat i pro účely následné obnovy.

Komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Karel De Gucht Englishfrançais navštívil tento týden Port-au-Prince, aby se osobně seznámil se situací. Setkal se se zástupci haitské vlády, OSN a hlavních humanitárních organizací přímo na místě a jednal s nimi o koordinaci pomoci.

Počet obětí zemětřesení dosahuje podle posledních odhadů 200 000. Okolo 250 000 lidí naléhavě potřebuje pomoc, přičemž katastrofa celkem postihla kolem 3 milionů lidí.

Další informace o humanitární pomoci EU na Haiti English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy