Navigačný riadok

Zemetrasenie na Haiti – EÚ koordinuje pomoc - 15/01/2010

Katedrála v Port-au-Prince krátko po zemetrasení © EU

Na odstránenie následkov katastrofy už boli poskytnuté 3 milióny EUR a ďalšie finančné prostriedky budú pravdepodobne nasledovať.

Dňa 12. januára zasiahlo Haiti zemetrasenie o sile 7 stupňov Richterovej stupnice. Len pár hodín po zemetrasení EÚ promptne zareagovala a poskytla 3 milióny EUR na okamžité záchranné práce.

Členské štáty EÚ takisto zareagovali veľmi rýchlo, zaktivizovali svoj mechanizmus civilnej ochrany a Úniu poverili, aby pomoc jednotlivých štátov koordinovala. Na miesto nešťastia už prileteli pátracie a záchranné tímy EÚ a aktívne sa zapájajú do prác. Takisto už dorazil aj základný materiál, ako napr. čistiareň vôd, poľné nemocnice a stany.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová vyhlásila, že „tak ako v minulosti, aj tentoraz musíme dokázať, že sme skutočne globálne spoločenstvo, ktoré je schopné nájsť zdroje potrebné na záchranu životov a znovuvybudovanie domovov“.

Medzinárodní odborníci v oblasti odstraňovania následkov katastrof spoločne s partnermi z Komisie aktuálne hodnotia situáciu na Haiti. Ďalšie finančné prostriedky pravdepodobne poputujú na Haiti po tom, čo označia jej najpostihnutejšie oblasti a najvhodnejšiu formu pomoci.

Viac informácií o humanitárnej pomoci EÚ pre Haiti Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy