Ścieżka nawigacji

Pomoc UE dla Haiti - 15/01/2010

Katedra w Port-au-Prince po trzęsieniu ziemi © EU

Na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti przeznaczono już 3 mln euro. Być może potrzebna będzie większa suma.

Trzesienie ziemi, które nawiedziło Haiti 12 stycznia, miało siłę 7 stopni w skali Richtera. W ciągu kilku godzin UE przekazała kwotę 3 mln euro na natychmiastową pomoc dla ofiar katastrofy.

Kraje UE zareagowały szybko, uruchamiając swój meachanizm ochrony ludności cywilnej, który umożliwia UE koordynowanie pomocy zaoferowanej przez poszczególne kraje. Ekipy poszukiwawcze i ratunkowe z UE już dotarły na miejsce i prowadzą operacje ratunkowe. Zapewniono też podstawowe materiały, takie jak urządzenia do oczyszczania wody, szpitale polowe oraz namioty.

„Musimy pokazać, tak jak robiliśmy to w przeszłości, że rzeczywiście jesteśmy częścią globalnego społeczeństwa, które potrafi dać z siebie wszystko, aby ratować ludzi i pomagać w odbudowie”, powiedziała Catherine Ashton pełniąca urząd wysokiego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych.

Komisyjni eksperci do spraw operacji ratunkowych wraz z międzynarodowymi partnerami na Haiti oceniają w tej chwili, jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna najszybciej. Kiedy już stwierdzą, co jest najpilniejsze, na pomoc przekazane zostaną dalsze środki finansowe.

Więcej na temat pomocy humanitarnej dla Haiti Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki