Navigačný riadok

Rozvojové dni v Štokholme o zmenách klímy a recesii - 19/10/2009

Približne 4 000 účastníkov a 1 500 organizácií sa zúčastní Európskych rozvojových dní v Štokholme, ktoré majú zviditeľniť rozvojovú pomoc EÚ.

Tohtoročné rozvojové dni, ktorých všeobecnou témou sú občania a rozvoj, sa zamerajú na účinky globálneho otepľovania a recesie na najchudobnejšie krajiny.

Hoci tieto krajiny majú na celej situácii spravidla najmenší podiel, práve ony patria k najviac zaťaženým.

Stúpajúca hladina morí, rozširovanie púští a častejšie a ničivejšie prírodné katastrofy by mohli priviesť milióny ľudí na mizinu a zvrátiť pokrok, ktorý sa dosiahol v rámci rozvojových cieľov tisícročia Englishfrançais . Navyše súčasná hospodárska situácia viedla k zníženiu objemu finančnej pomoci pre rozvojové krajiny a ohrozila tak potravinovú bezpečnosť v kritických regiónoch.

Európske rozvojové dni sú príležitosťou pre politikov, zamestnancov verejnej správy, MVO, podnikateľov, zástupcov akademickej obce, výskumníkov a médiá, aby sa stretli, vymenili si skúsenosti a nadviazali nové partnerstvá.

Súčasťou trojdňového podujatia, ktoré začína 22. októbra, sú aj diskusné fóra, semináre a školenia. Jednotlivé organizácie sa môžu zviditeľniť prostredníctvom tzv. rozvojovej dediny, ktorá im ponúka príležitosť informovať delegátov a verejnosť o ich cieľoch.

V rámci podujatia sa bude udeľovať niekoľko cien. Jednou z nich je aj novinárska cena Lorenza Nataliho Englishespañolfrançais za vynikajúce spravodajstvo o otázkach ľudských práv, demokracie a rozvoja. Cena mládeže v oblasti rozvoja poputuje mladým ľuďom, ktorí vytvorili najlepší plagát alebo videoklip na tematiku rozvoja v Afrike.

Na 22. októbra je naplánované vydanie historicky prvej Európskej správy o rozvoji Englishfrançais, od ktorej sa budú odvíjať diskusie o prístupe Európskej únie k ohrozeným krajinám v oblasti subsaharskej Afriky.

EÚ poskytuje viac ako polovicu celosvetovej rozvojovej pomoci.

Viac o Európskych rozvojových dňoch Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy