Ścieżka nawigacji

Wsparcie na rzecz rozwoju – walka ze zmianami klimatu i recesją - 19/10/2009

W odbywającym się w Sztokholmie unijnym wydarzeniu mającym na celu intensyfikację wsparcia na rzecz rozwoju weźmie udział około 4 tys. osób reprezentujących około 1,5 tys. organizacji.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Rozwoju odbywająca się pod hasłem „obywatele i rozwój” poświęcona jest przede wszystkim kwestiom następstw globalnego ocieplenia i recesji, jaka dotknęła kraje rozwijające się.

To właśnie one, choć ponoszą najmniejszą winę za zachodzące w klimacie zmiany, najboleśniej odczuwają skutki zarówno zmian klimatu, jak i światowego spowolnienia gospodarczego.

Podnoszący się poziom mórz, pustynnienie oraz częściej występujące klęski żywiołowe spychają miliony ludzi poniżej progu ubóstwa i mogą całkiem zniweczyć dotychczasowe wysiłki na rzecz realizacji milenijnych celów rozwoju Englishfrançais . Z kolei aktualna sytuacja ekonomiczna sprawia, że kwoty przeznaczane na pomoc dla krajów najuboższych maleją, a wraz z nimi możliwość zabezpieczenia żywności dla regionów najbardziej potrzebujących.

Europejskie Dni Rozwoju, w których uczestniczą politycy, urzędnicy służby publicznej, organizacje pozarządowe, przedstawiciele biznesu, środowisk akademickich i mediów, stanowią doskonałą okazję do zacieśnienia współpracy, wymiany doświadczeń i informacji oraz pozyskiwania partnerów do projektów w dziedzinie rozwoju.

Trzydniowa impreza rozpoczynająca się 22 października obejmuje m. in. szkolenia, dyskusje i warsztaty. W zorganizowanej na miejscu „wiosce” organizacje działające na rzecz rozwoju mogą zaprezentować się szerokiemu ogółowi i przybliżyć mu swoje cele.

Podczas tych dni przyznanych zostanie kilka nagród, w tym nagroda im. Lorenzo Natali za osiągnięcia dziennikarskie Englishespañolfrançais w dziedzinie praw człowieka, demokracji i spraw rozwoju. Nagroda dla młodzieży w dziedzinie rozwoju zostanie przyznana za najlepszy plakat lub film poświęcony rozwojowi w Afryce.

22 października opublikowane zostanie pierwsze w historii unijne sprawozdanie dotyczące spraw rozwoju Englishfrançais. Będzie ono podstawą do dyskusji na temat stanowiska UE względem najbardziej potrzebujących krajów Afryki Subsaharyjskiej.

UE zapewnia ponad połowę światowej pomocy na rzecz rozwoju.

Więcej o Europejskich Dniach Rozwoju Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki