Navigačný riadok

EÚ sa stále rozširuje – kto je ďalším v poradí? - 14/10/2009

Typický dom v Reykjavíku © EC

Chorvátsko by mohlo budúci rok ukončiť vstupné rozhovory s EÚ.

Podľa každoročnej správy Komisie o krajinách, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ , vstúpilo Chorvátsko do záverečnej fázy prístupových rokovaní. Krajina by však mala naďalej pokračovať vo svojej snahe o splnenie podmienok členstva v EÚ, a to najmä v oblasti boja proti korupcii a organizovanému zločinu.

Táto balkánska krajina so 4,4 miliónmi obyvateľov bola na najlepšej ceste, aby sa v roku v roku 2011 stala dvadsiatou ôsmou krajinou EÚ. Hraničný spor so Slovinskom však viedol k pozastaveniu rozhovorov na viac ako jeden rok. Rokovania boli nedávno obnovené po tom, čo sa obe krajiny dohodli na postupe vyriešenia tohto sporu.

Od uverejnenia minuloročnej správy požiadali o členstvo v EÚ tri nové krajiny – Albánsko, Čierna Hora a Island. V prípade Islandu čoskoro po podaní žiadosti ministri zahraničných vecí EÚ požiadali Komisiou o posúdenie toho, či by táto ostrovná krajina bola vhodným členom EÚ.

Albánsko a Čierna Hora získali postavenie potenciálnych členov spolu s ostatnými krajinami západného Balkánu – Srbskom, Bosnou a Hercegovinou a Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko (FYROM). Napriek globálnemu zhoršeniu situácie dosiahol tento región pokrok pri integrácii do EÚ. V mnohých oblastiach je však potrebné ďalšie zlepšenie.

V správe sa uvádza, že hoci nedávne parlamentné voľby v Albánsku a Čiernej Hore splnili požadované podmienky, v obidvoch krajinách je potrebné posilniť právny štát. Správa odporúča, aby EÚ aktivovala dočasnú dohodu o obchode so Srbskom, a vyzýva Bosnu a Hercegovinu, aby urýchlila kľúčové reformy.

Hoci Srbsko, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko a Čierna Hora musia na ceste k členstvu prekonať ešte mnohé prekážky, predpokladá sa, že od januára bude pre tieto krajiny zavedený bezvízový styk s EÚ.

Pokiaľ ide o Turecko, EÚ sa podľa správy pozitívne stavia k novému vývoju v oblasti politických reforiem. Takisto privítala obnovenie vzťahov medzi Tureckom a Arménskom po sto rokoch nevraživosti a úsilie Turecka ukončiť dlhodobý konflikt s kurdskou menšinou.

Vzťahy EÚ a Kosova, bývalej srbskej provincie, ktorá vo februári 2008 vyhlásila nezávislosť, sú len v začiatkoch. V osobitnom dokumente sa uvádzajú kľúčové oblasti politiky, ktorým má Kosovo venovať pozornosť, ako aj opatrenia pomoci zo strany EÚ.

V súčasnosti majú len tri krajiny oficiálne postavenie kandidátov na členstvo v EÚ – Chorvátsko, Turecko a Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko.

Viac o rozširovaní EÚ Deutsch (de) English (en) français (fr)

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy