Naršymo kelias

Kas taps kita ES nare? - 14/10/2009

Tipiški Reikjaviko namai © EB

Kitais metais stojimo derybas su ES gali baigti Kroatija.

Komisijos metinėje ES narėmis siekiančių tapti šalių pažangos ataskaitoje teigiama, kad Kroatija pradėjo paskutinį stojimo derybų etapą. Šalis skatinama toliau siekti įvykdyti stojimo į ES sąlygas, ypač kovos su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu.

Buvo tikimasi, kad ši Balkanų valstybė, kurioje gyvena 4,4 mln. žmonių, 2011 m. taps 28-ąja ES nare. Tačiau užsitęsus ginčui dėl sienų su ES valstybe nare Slovėnija derybos buvo užstrigusios daugiau nei metus. Abiems šalims susitarus dėl ginčo sprendimo procedūros, derybos neseniai atnaujintos.

Šių metų ataskaitoje nauja tai, kad norą prisijungti prie 27 valstybių Europos Sąjungos pareiškė Albanija, Juodkalnija ir Islandija. Pastaroji žengė pirmą žingsnį netrukus po to, kai padavė stojimo paraišką – ES valstybių užsienio reikalų ministrai paprašė Komisijos įvertinti šiaurės Atlanto salos tinkamumą tapti ES nare.

Albanija ir Juodkalnija papildė kitų trijų potencialių narių iš Vakarų Balkanų gretas (Serbija, Bosnija ir Hercegovina bei Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija). Nepaisant pasaulinio ekonomikos nuosmukio, regionas pažengė į priekį integracijos į ES kelyje. Vis dėlto nuveikti liko dar daug ką.

Ataskaitoje teigiama, kad neseniai Albanijoje ir Juodkalnijoje įvykę rinkimai atitiko nustatytus standartus, bet abiejose šalyse dar reikia stiprinti teisinę valstybę. Rekomenduojama, kad ES atnaujintų laikiną prekybos susitarimą su Serbija, o Bosnija ir Hercegovina raginama sparčiau vykdyti svarbiausias reformas.

Kad taptų ES narėmis, Serbija, BJR Makedonija ir Juodkalnija turi įveikti dar daug kliūčių, bet tikėtina, kad nuo sausio jų piliečiams, keliaujantiems į ES, nebereikės vizų.

Apie Turkiją ataskaitoje rašoma, kad ES teigiamai vertina jos naujas politinių reformų pastangas. Be to, Turkija giriama už santykių su Armėnija atnaujinimą po šimto metų priešiškumo ir už pastangas baigti ilgametį konfliktą su Turkijos kurdų tautine mažuma.

2008 m. vasarį nepriklausomybę paskelbusio Kosovo, anksčiau buvusio Serbijos provincija, santykiai su ES dar yra ankstyvoje vystymosi stadijoje. Atskirame dokumente išdėstomos politikos sritys, kurioms Kosovas turėtų skirti daugiausia dėmesio, ir ES pagalbos būdai.

Šiuo metu oficialus šalių kandidačių tapti ES narėmis statusas suteiktas tik trims šalims: BJR Makedonijai, Kroatijai ir Turkijai.

Daugiau apie ES plėtrą English (en)

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos