Navigačný riadok

Volebný pozorovateľ EÚ sa pozerá na ženu, ktorá hádže volebný lístok do urny s nápisom „Voľba“ © EK

Monitorovaním volieb v zahraničí EÚ presadzuje a podporuje demokraciu

Európania si už celkom zvykli na život v demokratickej spoločnosti, ku ktorej patria slobodné a spravodlivé voľby. To sa však nedá povedať o všetkých ľuďoch na svete. EÚ podporuje demokraciu v iných krajinách prostredníctvom monitorovania volieb a poskytovaním pomoci pri ich organizovaní.

Pomoc pri voľbách zahŕňa technickú a materiálnu podporu volebného procesu, akou je napríklad vytvorenie právneho rámca volieb alebo poskytnutie volebných materiálov a vybavenia. V priebehu uplynulých piatich rokov EÚ vynaložila na volebnú pomoc vo viac ako 40 krajinách takmer 400 miliónov eur.

Pozorovanie volieb zahŕňa monitorovanie volieb priamo na mieste. Prítomnosť pozorovateľov prispieva k zvýšeniu kredibility volieb, posilňuje vieru verejnosti v spravodlivosť volebného procesu, preventívne pôsobí proti podvodom a porušovaniu ľudských práv a napomáha riešeniu konfliktov. Od roku 2000 EÚ vyslala 67 misií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 4 000 expertov a pozorovateľov.

Pri svojom hodnotení volieb sa pozorovatelia sústredia najmä na mieru nestrannosti riadiaceho volebného orgánu a na možnosti, ktoré majú kandidáti a politické strany pri zhromažďovaniach a vyjadrovaní svojich názorov. Vyhodnocuje sa i spravodlivý prístup k štátnym zdrojom a verejnoprávnym médiám, diskriminácia pri registrácii voličov, ako aj možnosť podvodu pri hlasovaní a sčítaní hlasov.

V súčasnosti pripravuje EÚ misiu, ktorá bude monitorovať prezidentské a regionálne voľby v Afganistane naplánované na 20. augusta. Na monitorovanie a pomoc pre afganskú volebnú komisiu sa poskytlo 40 mil. eur.

V minulosti sa misie EÚ zúčastnili volieb v Guinei-Bissau, Libanone, Malawi a Ekvádore a volební experti monitorovali regionálne voľby v irackom Kurdistane.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy