Navigācijas ceļš

Tas nav tikai izvēles jautājums - 18/08/2009

Eiropas Komisijas pilnvarots speciālists vēro vēlētāju, kas gatavojas vēlēšanu biļetenu iemest vēlēšanu urnā, kuru rotā uzraksts angļu valdodā, kas nozīmē “Izvēle” © EC

Komisija uz ārzemēm sūta vēlēšanu novērošanas misijas, lai veicinātu un aizstāvētu demokrātiju ārpuskopienas valstīs.

Eiropiešiem pašsaprotama ir dzīve demokrātijas apstākļos, kur brīvas un taisnīgas vēlēšanas ir garantētas. Tomēr citur pasaulē tas ir citādi. Tāpēc, lai aizsargātu demokrātiju, Komisija trešās valstīs gādā par vēlēšanu pārraudzību un organizatorisko atbalstu.

Vēlēšanu atbalsts ir tehnisks vai materiālas dabas atbalsts vēlēšanu procesam, piemēram, vēlēšanu tiesiskā regulējuma ieviešana vai vēlēšanu norisei nepieciešamo piederumu un iekārtu nodrošināšana. Pēdējo piecu gadu laikā ES atvēlējusi apmēram 400 miljonus eiro vēlēšanu atbalstam vairāk nekā 40 valstīs.

Vēlēšanu novērošana nozīmē, ka vēlēšanu norisi pārrauga uz vēlēšanu norises vietu nosūtīti novērotāji. Novērotāju klātbūtne piešķir vēlēšanām lielāku ticamību, nostiprina vēlētāju uzticēšanos, kā arī attur no jebkāda veida krāpšanās. Šī klātbūtne attur arī no jebkāda veida ļaunprātībām cilvēktiesību jomā un sekmē konfliktu atrisināšanu. Kopš 2000. gada ES organizējusi 67 misijas, kurās piedalījušies vairāk nekā 4 000 speciālisti un novērotāji.

Apstiprinot vēlēšanu rezultātus, novērotāji galvenokārt ņem vērā vēlēšanu rīkotājas iestātes objektivitāti un vēlēšanu kandidātiem un partijām priekšvēlēšanu laikā pieejamo pulcēšanās un vārda brīvību. Novērotāji arī novērtē, vai ir garantēta taisnīga piekļuve publiskajiem līdzekļiem un medijiem, vai vēlētājus reģistrē bez diskriminācijas un vai vēlēšanu norisē un balsu skaitīšanā nav pieļauta krāpšanās.

Šobrīd tiek gatavota novērošanas misija Afganistānas prezidenta un vietējām vēlēšanām, kas sākas 20. augustā. Paredzams, ka šīs novērošanas un atbalsta misijas kopējie izdevumi afgāņu vēlēšanu komisijas atbalstam būs 40 miljoni eiro.

Eiropas Komisija organizējusi novērošanas misijas Gvinejā-Bisavā, Libānā, Malavi, Ekvadorā, kā arī nosūtījusi speciālistus reģionālo vēlēšanu novērošanai Kurdistānas apgabalā Irākā.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites