Naršymo kelias

Daugiau nei pasirinkimo klausimas - 18/08/2009

ES rinkimų stebėtojas stebi, kaip moteris meta rinkimų biuletenį į dėžutę su užrašu „Choice“ (liet. „pasirinkimas“) © EB

Vienas iš ES demokratijos propagavimo ir rėmimo būdų už Europos ribų yra rinkimų stebėjimas kitose šalyse.

Europiečiams tapo įprasta gyventi demokratinėse valstybėse, kuriose vyksta laisvi ir sąžiningi rinkimai. Tačiau ne visose pasaulio šalyse tai yra savaime suprantamas dalykas. ES remia demokratiją kitose šalyse stebėdama rinkimus ir teikdama organizacinę pagalbą.

Pagalba rinkimams gali būti techninis arba materialus rinkimų proceso rėmimas, pavyzdžiui, padedant parengti teisinę rinkimų sistemą arba suteikiant balsavimo medžiagos bei įrangos. Per pastaruosius penkerius metus pagalbai rinkimams daugiau negu 40 šalių ES išleido beveik 400 mln. eurų.

Rinkimus vietoje stebi šiuo tikslu įgalioti asmenys. Rinkimų stebėtojų buvimas užtikrina didesnį rinkimų patikimumą bei visuomenės pasitikėjimą ir užkerta kelią sukčiavimui. Be to, stebint rinkimus neleidžiama pažeisti žmogaus teisių ir padedama spręsti konfliktus. Nuo 2000 m. į 67 misijas ES išsiuntė daugiau kaip 4 000 ekspertų ir stebėtojų.

Tvirtindami rinkimus stebėtojai daugiausia atsižvelgia į rinkimų valdymo organo pademonstruotą nešališkumo laipsnį ir kandidatų bei politinių partijų laisvę rinktis ir reikšti savo nuomonę. Stebėtojai taip pat vertina, ar valstybiniai ištekliai ir žiniasklaida yra prieinami visiems, ar visi rinkėjai registruojamami nediskriminuojant ir ar nesukčiaujama balsavimo metu bei skaičiuojant balsus.

Šiuo metu ES rengia misiją rugpjūčio 20 d. prasidėsiantiems Afganistano prezidento ir provincijų valdžios rinkimams stebėti. ES iš viso skyrė 40 mln. eurų rinkimams stebėti ir pagalbai rinkimų Afganistane komisijai.

ES yra siuntusi rinkimų stebėjimo misijas į Bisau Gvinėją, Libaną, Malavį ir Ekvadorą, taip pat ekspertus į Kurdistano regioninius rinkimus Irake.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos