Cesta

Více než jen otázka volby - 18/08/2009

Pozorovatel voleb vyslaný EU sleduje ženu, jak vhazuje volební lístek do urny s nápisem „Volba“ © ES

Jedním ze způsobů, jak EU podporuje demokracii mimo Evropu, je sledování průběhu voleb.

Evropané si již docela zvykli žít v demokratické společnosti, kde se konají svobodné a spravedlivé volby. Tak tomu však není všude na světě. Evropská unie podporuje demokracii v ostatních zemích i tím, že sleduje průběh voleb a poskytuje organizační pomoc.

Tato pomoc spočívá v technické a hmotné podpoře volebního procesu, například v podpoře příslušného právního rámce či v poskytnutí vybavení a materiálu pro konání voleb. Za posledních pět let vynaložila EU na tuto pomoc téměř 400 milionů eur ve více něž 40 zemích.

Sledování voleb spočívá v monitorování průběhu voleb pozorovateli přímo na místě. Jejich přítomnost zvyšuje důvěryhodnost volebního procesu, posiluje důvěru veřejnosti a snižuje riziko podvodu. Rovněž odrazuje od porušování lidských práv a pomáhá při řešení konfliktů. Od roku 2000 vyslala EU za tímto účelem v rámci 67 misí více než 4 000 odborníků a pozorovatelů.

Při zkoumání řádnosti volebního procesu se pozorovatelé soustřeďují na stupeň nezávislosti řídícího volebního orgánu a na míru svobody projevu a shromažďování, kterou mají kandidáti a politické strany účastnící se voleb. Dále se posuzuje, zda je všem kandidátům poskytnut náležitý přístup ke státním zdrojům a sdělovacím prostředkům, zda jsou voliči registrováni bez uplatňování diskriminačních praktik a zda není hlasování a sčítání hlasů zkorumpováno.

V současné době připravuje EU misi na prezidentské a regionální volby v Afghánistánu, které jsou naplánovány na 20. srpna. Na sledování těchto voleb a pomoc afghánské volební komisi bude vynaloženo celkem 40 milionů eur.

Mezi pozorovatelské mise EU v minulosti patřilo sledování voleb v Guineji-Bissau, Libanonu, Malawi a Ekvádoru či vyslání odborníků k pozorování regionálních voleb v iráckém Kurdistánu.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy