Ścieżka nawigacji

Islandia: pierwszy krok ku przystąpieniu do UE - 28/07/2009

Flaga Islandii na budynku © EC

Rozpoczął się proces negocjacji w spawie przystąpienia Islandii do UE.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zwrócili się do Komisji o ocenę stanu gotowości Islandii do przystąpienia do UE. Tym samym rozpoczął się proces negocjacji akcesyjnych.

Fakt, że decyzja zapadła szybko – zaledwie dwa tygodnie po złożeniu przez Islandię wniosku o członkostwo – świadczy o mocnej pozycji tego kraju.

Teraz Komisja przeprowadzi dogłębną analizę systemu politycznego, ekonomicznego i prawnego Islandii. Tego typu analizy czasem trwają ponad rok. Jednak być może Islandia nie będzie musiała czekać tak długo, jak inne kraje. Spełnia ona dwa podstawowe warunki członkostwa, tj. ma dobrze rozwiniętą gospodarkę rynkową oraz stabilne instytucje demokratyczne.

Następnie Komisja przedstawi swoje sprawozdanie Radzie Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu, które podejmą decyzję w sprawie oficjalnego zatwierdzenia kandydatury Islandii. Dopiero wówczas będą mogły rozpocząć się formalne negocjacje w sprawie warunków członkostwa, które mogą potrwać kolejny rok lub dwa lata. Jeżeli UE zaakceptuje kandydaturę Islandii, w kraju tym odbędzie się referendum w tej sprawie.

Jeszcze do niedawna ta licząca 320 tys. mieszkańców wyspa położona na Północnym Atlantyku była przeciwna przystąpieniu do UE. Jednak na skutek upadku głównych banków islandzkich w październiku ubiegłego roku oraz poważnego spadku kursu korony islandzkiej, kraj ten zaczął upatrywać w członkostwie w UE i przyjęciu euro sposobu na stabilizację swojej gospodarki.

Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso z zadowoleniem przyjął decyzję Islandii. Stwierdził, że „świadczy ona o tym, że projekt integracji europejskiej jest nadal żywy oraz że Unia Europejska może być źródłem nadziei”.

Islandia utrzymuje bliskie stosunki z UE. Jako członek Europejskiego Obszaru Gospodarczego English (en) français (fr) jest zintegrowana z rynkiem Unii Europejskiej i stosuje większość przepisów prawnych UE. Kraj ten, podobnie jak większość krajów UE, należy również do obszaru Schengen.

Problematycznym tematem negocjacji mogą okazać się przepisy dotyczące połowów. Prawodawstwo Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie reguluje tej kwestii. Mieszkańcy Islandii mogą mieszkać i pracować w krajach UE, jednak kraj ten sam decyduje o swojej polityce rolnej i pieniężnej.

Na spotkaniu, które odbyło się 27 lipca, ministrowie spraw zagranicznych potwierdzili również swoje poparcie dla dążeń do członkostwa w UE krajów Bałkanów Zachodnich. Obecnie oficjalnymi kandydatami do przystąpienia do UE są trzy kraje – Chorwacja, Turcja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. O członkostwo ubiega się również pięć innych krajów Bałkanów Zachodnich – Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia i Kosowo.

Więcej na temat rozszerzenia UE English (en)

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki