Cesta

Island na cestě do EU - 28/07/2009

Islandská vlajka na domě © ES

Rychlý start Islandu na cestě ke členství v EU.

Ministři zahraničních věcí zemí Unie požádali Komisi, aby zhodnotila způsobilost Islandu ke členství v EU, což je první krok vstupního procesu.

Toto rozhodnutí přišlo rychle, méně než dva týdny po podání žádosti, a odráží vynikající reputaci Islandu.

Komise nyní připraví podrobnou studii o hospodářském, právním a politickém systému Islandu. Příprava takové studie většinou trvá déle než rok. Island však možná nebude muset čekat tak dlouho, protože už má rozvinutou tržní ekonomiku a stabilní, demokratické instituce, což jsou dvě klíčové podmínky pro členství.

Jakmile tuto zprávu obdrží Evropská rada a Evropský parlament, rozhodnou, zda Island přijmou za oficiální kandidátskou zemi. Teprve pak mohou začít formální vyjednávání o podmínkách členství, což může trvat další rok až dva. Pokud Evropská unie Island přijme, uspořádá země k této otázce referendum.

Až donedávna se tento ostrov v severním Atlantiku s 320 000 obyvateli zdráhal do EU vstoupit. Avšak poté, co jeho největší banky loni v říjnu zkrachovaly, a způsobily tak pád islandské koruny, začal Island uvažovat o členství v EU a o přijetí eura jako o způsobu, jak svou ekonomiku stabilizovat.

Předseda Komise José Manuel Barroso uvítal rozhodnutí Islandu a nazval ho „důkazem životaschopnosti evropského projektu a ukazatelem naděje, kterou Evropská unie představuje.“

Island spojuje s EU mnoho společných pout. Jako člen Evropského hospodářského prostoru English (en) français (fr) je součástí trhu Unie a dodržuje většinu právních předpisů EU. Jako většina členských států je také součástí Schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Jedinou ožehavou oblastí vyjednávání by mohla být rybolovná práva. Tato otázka není upravena v rámci Evropského hospodářského prostoru. Ten sice dává Islanďanům právo žít a pracovat v EU, avšak zároveň jim umožňuje určovat vlastní zemědělskou a měnovou politiku.

Ministři zahraničních věcí také během svého setkání 27. července zopakovali svou podporu úsilí zemí západního Balkánu o členství v EU. V současné době jsou oficiálními kandidáty na členství v Unii tři země – Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Chorvatsko a Turecko. Dalších pět balkánských zemí (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo a Srbsko) je považováno za potenciální kandidáty.

Další informace o rozšiřování EU English (en)

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy