Navigačný riadok

Logo samitu G8 © G8

Krajiny G8 sa zaviazali udržať rast globálnych teplôt pod 2°C a znížiť emisie skleníkových plynov o 80 % do roku 2050.

Dohoda predstavuje významný krok smerom k dosiahnutiu spoločného stanoviska na zdieľanie bremena zvyšujúcich sa emisií. Lídri G8 sa však vyjadrili, že pred kodanskou konferenciou o zmenách klímy ich čaká ešte veľa práce. Predstavitelia OSN dúfajú, že sa im v decembri podarí dosiahnuť novú celosvetovú dohodu o klíme.

Minulý rok sa osmička dohodla na znížení emisií o polovicu do roku 2050, ale nevysvetlila, ako k tomuto cieľu dospieť. Tento krát svoje rozhodnutie konkretizovala – najvyspelejšie krajiny budú musieť znížiť svoje emisie o 80 %.

Skupina rozvojových krajín – Čína, India, Brazília, Mexiko a Južná Afrika – žiada krajiny G8, aby prijali ciele na rok 2020 a poskytli im financie a technológie na ich dosiahnutie.

Diskusie s predstaviteľmi týchto najdôležitejších rýchlo rastúcich hospodárstiev sa konali v rámci Fóra hlavných ekonomík (MEF) súbežne so samitom. Fórum združuje všetkých kľúčových hráčov – krajiny G8 (USA, Kanada, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Rusko), G5 (Čína, India, Brazília, Mexiko a Južná Afrika) a Austráliu, Indonéziu, Južnú Kóreu a EÚ.

Rozvojové krajiny súhlasili s názorom osmičky, že rast priemerných globálnych teplôt je potrebné udržať pod dvoma stupňami Celzia. V otázkach globálneho otepľovania ide o prielomový postoj. Hranica dvoch stupňov je dôležitá, pretože minimalizuje riziko nebezpečných, nekontrolovateľných zmien klímy.

Globálne otepľovanie bolo jednou z top priorít každoročného samitu lídrov G8, popri ktorom sa tento rok konali aj osobitné rokovania s rýchlo rastúcimi veľmocami. Medzi ďalšími témami diskusií bol aj pokles celosvetového hospodárstva, rozvojová pomoc pre Afriku, predchádzanie šíreniu jadrových zbraní, finančná reforma a bezpečnosť potravín.

Zástupcovia osmičky sa zaviazali poskytnúť prostriedky vo výške 20 miliárd dolárov počas nasledujúcich troch rokov na podporu investícií do poľnohospodárstva v chudobnejších krajinách a na boj proti hladu. Takisto sa dohodli na dodržiavaní nových pravidiel pre finančný systém a vyjadrili snahy ukončiť úverovú krízu a obnoviť rozhovory o svetovom obchode.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy