Ścieżka nawigacji

Logo szczytu G8 © G8

Kraje G8 zobowiązały się do ograniczenia globalnego ocieplenia do 2°C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. do 2050 roku.

To porozumienie jest ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia światowego konsensu co do podziału obciążeń związanych z ograniczaniem em emisji. Przywódcy mówią jednak, że do czasu kopenhaskiej konferencji w sprawie zmian klimatu pozostało jeszcze wiele do zrobienia. ONZ ma nadzieję sfinalizować nowe światowe porozumienie w tej sprawie na grudniowym szczycie.

W zeszłym roku państwa grupy G8 postanowiły ograniczyć emisje o połowę do roku 2050, lecz nie określiły, w jaki sposób osiągną ten cel. Tym razem zdecydowano, że udział krajów rozwiniętych w tym zadaniu wyniesie 80 proc.

Grupa krajów rozwijających się – Chiny, Indie, Brazylia, Meksyk i Republika Południowej Afryki – chce, aby kraje G8 zatwierdziły cele na rok 2020 i zapewniły wsparcie finansowe i technologiczne potrzebne do walki ze zmianami klimatu.

Dyskusje z dynamicznie rozwijającymi się potęgami gospodarczymi toczyły się na obrzeżach szczytu w ramach forum najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów (MEF). W forum uczestniczą członkowie grupy G8 (USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Rosja), kraje rozwijające się z grupy G5 (Chiny, Indie, Brazylia, Meksyk i Republika Południowej Afryki ) oraz Australia, Indonezja, Korea Południowa i UE.

Kraje rozwijające się uznały podobnie jak członkowie grupy G8, że średnia temperatura na świecie nie powinna wzrosnąć o więcej niż 2°C, co stanowi ważny nowy etap w walce ze zmianami klimatu. Wyznaczony próg ma zasadnicze znaczenie, ponieważ ogranicza do minimum ryzyko utraty kontroli nad zachodzącymi w klimacie zmianami.

Na spotkaniu grupy G8 i podczas dyskusji z dynamicznie rozwijającymi się krajami globalne ocieplenie było dla światowych przywódców jednym z najważniejszych tematów. Dyskutowano również o spowolnieniu gospodarki, rozwoju Afryki, nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, reformach finansowych oraz bezpieczeństwie żywności.

W ciągu kolejnych trzech lat państwa grupy G8 przeznaczą 20 mld dol. na inwestycje w rolnictwo w krajach uboższych oraz na walkę z głodem. Przywódcy tych państw postanowili kontynuować stosowanie nowych zasad dotyczących systemów finansowych, łagodzenie skutków zapaści kredytowej i powrócić do światowych negocjacji handlowych.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki