Navigačný riadok

Čínska delegácia na pražskom samite Únie s Čínou ©EK

Na samite EÚ a Číny, ktorý sa konal dnes v Prahe, sa hovorilo o zmene klímy, finančnej kríze a hospodárskych vzťahoch.

EÚ a Čína dnes v Prahe podpísali dohody o rozšírení spolupráce v oblasti vedy a technológie, čistej energie a malých a stredných podnikov. Súčasne opätovne potvrdili svoj záväzok pracovať na projekte, ktorý bude ukážkou technológie na výrobu elektriny s využitím uhlia bez emisií CO2, t. j. jedného z hlavných plynov, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie.

Obe veľmoci rokovali aj o svojich stanoviskách v súvislosti s blížiacimi sa medzinárodnými rozhovormi o zmene klímy, ktoré sa budú konať v decembri tohto roku v Kodani. EÚ vyzýva rýchlo sa rozvíjajúce hospodárstva, akým je napr. Čína, aby obmedzili emisie CO2 výmenou za finančnú podporu vyspelých krajín.

V otázke finančnej krízy sa obe strany dohodli na potrebe väčšej kontroly pri monitorovaní hospodárskych rizík zo strany medzinárodných inštitúcií a na posilnení pozície rozvojových a rýchlo sa rozvíjajúcich hospodárstiev v týchto inštitúciách. Ako zdôraznili v rámci stretnutia na vysokej úrovni, ktoré sa konalo v prvej polovici mája, oživenie hospodárstva nebude možné bez obchodu a investícií.

Na samite sa diskutovalo aj o ľudských právach v Tibete a konfliktoch na Srí Lanke, v Afganistane a Pakistane – troch krajinách, v ktorých má Čína významný vplyv.

Ďalšie informácie o vzťahoch Únie s Čínou English (en) français (fr)

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy