Navigācijas ceļš

ES un Ķīnas galotņu tikšanās - 20/05/2009

Ķīnas delegācija ES un Ķīnas tirdzniecības sarunās  ©EK

ES un Ķīnas galotņu sanāksmē, kas notiek 20. maijā Prāgā, apspriež klimata pārmaiņas, finanšu krīzi un sadarbību ekonomikas jomā.

ES un Ķīna parakstīja līgumus par sadarbības paplašināšanu zinātnē, kā arī jomās, kas saistītas ar tehnoloģijām, tīru enerģiju un mazo uzņēmumu atbalstīšanu. Abas puses atkārtoti apliecināja apņemšanos īstenot paraugprojektu, lai demonstrētu tādu elektroenerģijas ražošanas tehnoloģiju, kurā izmanto ogles, tomēr nerada oglekļa dioksīda izmešus. CO2 ir viena no vielām, kuras visvairāk veicina globālo sasilšanu.

Puses viena otru arī iepazīstināja nostāju, kāda tām būs starptautiskajās sarunās par klimata pārmaiņām. Tās notiks decembrī Kopenhāgenā. Valstis, kuru ekonomika strauji attīstās, tostarp arī Ķīnu, ES aicina samazināt oglekļa dioksīda izmešu apjomu apmaiņā pret finansiālu palīdzību no rūpnieciski attīstītajām valstīm.

Attiecībā uz finanšu krīzi ES un Ķīnai ir vienots viedoklis, ka starptautiskajām institūcijām jādod plašākas pilnvaras uzraudzīt ekonomisku risku. Abas puses arī uzskata, ka jaunattīstības valstīm un tādām valstīm, kuru ekonomika attīstās strauji, jānodrošina lielāka ietekme šajās institūcijās. Augsta līmeņa pārstāvju sarunās, kas jau notikušas agrāk maijā, Ķīna un ES uzsvēra, ka svarīgs tautsaimniecības atveseļošanās priekšnoteikums ir tirdzniecība un investīcijas.

Abas puses runāja arī par cilvēktiesību ievērošanu Tibetā un konfliktiem Šrilankā, Afganistānā un Pakistānā — trijās valstīs, kurās Ķīnai ir ievērojama ietekme.

Plašāk par ES un Ķīnas attiecībām English (en) français (fr)

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites