Navigatsioonitee

ELi-Hiina tippkohtumine - 20/05/2009

Hiina delegatsioon ELi-Hiina majandusläbirääkimistel ©EC

Kliimamuutused, finantskriis ja majandussuhted olid Prahas 20. mail toimunud ELi-Hiina tippkohtumise peateemadeks.

EL ja Hiina kirjutasid alla kokkulepetele, et laiendada koostööd teaduse ja tehnoloogia, puhta energia ja väikeettevõtete valdkonnas. Samuti kinnitasid mõlemad pooled oma osalemist projektis, mille eesmärk on näidata tehnoloogiat, mille abil toota kivisöest elektrit, ilma et tekiks süsinikdioksiidi, mis on üks peamisi ülemaailmset soojenemist põhjustavaid gaase.

Samuti tutvuti ka teineteise seisukohtadega enne käesoleva aasta detsembris Kopenhaagenis toimuvaid kliimamuutuste alaseid rahvusvahelisi läbirääkimisi. EL soovitab kiiresti areneva majandusega riikidel nagu Hiina piirata süsinikdioksiidi heitkoguseid vastutasuks arenenud riikidelt saadavale rahalisele abile.

Finantskriisi osas jagavad EL ja Hiina seisukohta, et rahvusvahelistel institutsioonidel peaks majandusriskide järelevalve puhul olema täita suurem roll, ning et kiiresti areneva majandusega riikidel peaks kõnealustes institutsioonides olema suurem sõnaõigus. Mai alguses peetud kõrgetasemelistel läbirääkimistel tõid kaks osapoolt majanduse taastamiseks kõige olulisemate teguritena välja kaubanduse ja investeeringud.

Osapooled arutasid samuti inimõiguste olukorda Tiibetis ning konflikte Sri Lankal, Afganistanis ja Pakistanis. Neis kolmes riigis on Hiinal suur mõju.

Lugege täiendavalt ELi-Hiina suhete kohta English (en) français (fr)

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad