Cesta

Čínská delegace na summitu EU-Čína ©ES

Na vrcholném setkání představitelů Evropské unie a Číny, který se konal 20. května v Praze, se hovořilo zejména o změně klimatu, finanční krizi a hospodářských vztazích.

Evropská unie a Čína podepsaly několik dohod o rozšíření spolupráce v oblasti vědy a technologií, ekologické energie a drobného podnikání. Představitelé obou stran rovněž potvrdili svůj závazek realizovat projekt, jehož cílem je představit technologii na výrobu elektrické energie z uhlí, při které by nevznikaly emise oxidu uhličitého, jednoho z hlavních plynů způsobujících globální oteplování.

Unie i Čína při této příležitosti rovněž zjišťovaly stanovisko druhé strany k této problematice, které se letos v prosinci bude věnovat i mezinárodní konference o změně klimatu pořádaná v Kodani. EU vyzývá rozvíjející se ekonomiky, k nimž patří i Čína, aby výměnou za finanční podporu z rozvinutých zemí omezily emise oxidu uhličitého.

V otázce finanční krize se Unie s Čínou shodla na tom, že mezinárodní instituce by měly hrát důležitější roli při sledování hospodářských rizik a rozvíjející se ekonomiky i rozvojové země by se měly v těchto institucích více podílet na rozhodování. Při setkání vrcholných představitelů na začátku května obě strany zdůraznily, že pro oživení hospodářství jsou obchod a investování naprosto zásadní.

Obě strany rovněž hovořily o dodržování lidských práv v Tibetu a o konfliktech na Srí Lance, v Afghánistánu a Pákistánu – ve třech zemích, kde má Čína obrovský vliv.

Více o vztahích mezi EU a Čínou English (en) français (fr)

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy