Navigačný riadok

Mapa regiónu © ES

EÚ rozbieha program na upevnenie vzťahov so šiestimi štátmi východnej Európy a južného Kaukazu.

Tzv. Východné partnerstvo prináša pre Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu perspektívu dohôd o voľnom obchode, finančnej pomoci, pomoci pri zabezpečení energetickej bezpečnosti a bezvízového cestovania do EÚ. Pre Európu môže znamenať posilnenie stability a bezpečnosti na východných hraniciach.

Tento región prešiel od rozpadu ZSSR mnohými krízami a stále v ňom rezonujú nevysporiadané konflikty. Na samite v Prahe, ktorý sa konal pri príležitosti uvedenia programu, predseda Barosso uviedol, že EÚ má „eminentný záujem“ na posilnení vzťahov.

Partnerstvo vytvorí osobitnú východnú dimenziu v rámci globálnej politiky EÚ pre susedné krajiny DeutschEnglishespañolfrançais . Naliehavosť tohto kroku sa opiera o minuloročný rusko-gruzínsky konflikt a rusko-ukrajinský spor o plyn z januára. Nedávne nepokoje v Moldavsku obnovili obavy o stabilitu v tomto regióne.

Uvedeným šiestim krajinám navýši EÚ finančnú pomoc na dokončenie politických a hospodárskych reforiem. Ich úspešné zavŕšenie môže viesť k podpisu ucelených asociačných dohôd s EÚ obsahujúcich ustanovenia o voľnom obchode a záväzky v oblasti energetickej bezpečnosti – veľmi podstatné pre tie štáty EÚ, ktorých dodávky plynu z Ruska prúdia cez tento región.

Tieto post-sovietske republiky stále riešia významné problémy v súvislosti so zavádzaním demokracie a právneho štátu. Aj v dôsledku nepriaznivého vplyvu recesie stále prekonávajú potiaže v spojitosti s prechodom na trhové hospodárstva.

Popri odbornom poradenstve z oblasti regionálneho rozvoja ponúka EÚ programy na riešenie hospodárskych a sociálnych nerovností a bude zvažovať možnosť otvorenia pracovného trhu pre pracovníkov z partnerských krajín. Navyše cestovanie do EÚ by bolo jednoduchšie, ak by krajiny zvýšili svoje hraničné kontroly na štandardy, ktoré Únia vyžaduje.

Správa hraníc je jednou z piatich kľúčových oblastí, kde by mala smerovať pomoc z EÚ. Zvyšné štyri sú podpora malých a stredných podnikov, vzájomná prepojiteľnosť regionálnych elektrických sústav, ropovodov a plynovodov z Kaspického mora do Európy a spolupráca pri odstraňovaní následkov katastrof.

Komisia navýši peňažné prostriedky určené na obdobie rokov 2010 až 2013 o doplnkových 350 miliónov eur. Ďalších 250 mil. eur z prostriedkov určených pre región bude presmerovaných na podporu nového programu.

Viac o programe EÚ Východné partnerstvo Englishfrançais .

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy