Naršymo kelias

Santykiai su Rytų Europos šalimis - 08/05/2009

Regiono žemėlapis © EB

ES pradėjo įgyvendinti programą, kuria siekiama stiprinti ryšius su šešiomis Rytų Europos ir Pietų Kaukazo šalimis.

Rytų partneryste atveriama laisvosios prekybos paktų, finansinės paramos, pagalbos patikimo energijos tiekimo srityje ir galimybės Armėnijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos piliečiams į ES vykti be vizų perspektyva. Europai ši iniciatyva gali suteikti daugiau stabilumo ir saugumo prie jos rytinių sienų.

Žlugus Tarybų Sąjungai šiame regione kilo daugybė krizių; jį ir toliau krečia neišspręsti konfliktai. Paskelbdamas apie programos pradžią Prahos aukščiausiojo lygio susitikime Europos Komisijos Pirmininkas J. M. Barroso sakė, kad ES gyvybiškai svarbūs tvirtesni ryšiai su šio regiono šalimis.

Dėl šios partnerystės bendroje ES kaimynystės politikoje DeutschEnglishespañolfrançais atsiranda specialus Rytų matmuo. Glaudesnių santykių su Rytų Europos ir Pietų Kaukazo šalimis poreikis sustiprėjo praėjusią vasarą įvykus Rusijos ir Gruzijos konfliktui ir sausio mėnesį kilus Rusijos bei Ukrainos ginčui dėl dujų. Neseniai Moldovoje kilę neramumai vėl privertė sunerimti dėl stabilumo regione.

Šios šešios šalys gaus didesnę ES finansinę paramą, kuria siekiama padėti vykdyti politines ir ekonomikos reformas. Sėkmingai įvykdžius reformas, su ES gali būti sudaryti išsamūs asociacijos susitarimai, į kuriuos būtų įtraukti laisvosios prekybos paktai ir įsipareigojimai dėl patikimo energijos tiekimo, svarbūs toms ES šalims, kurios per šį regioną gauna naftą ir dujas iš Rusijos.

Šioms buvusioms Tarybų Sąjungos respublikoms kyla didelių problemų, susijusių su demokratija ir teisine valstybe. Jas stipriai paveikė ekonomikos nuosmukis; joms dar reikia įdėti daug pastangų, kad taptų rinkos ekonomikos šalimis.

ES siūlo ne tik patirtį regionų vystymo srityje, bet ir programas, kurios padėtų mažinti ekonominius bei socialinius skirtumus. Ji svarstys, ar atverti savo darbo rinką darbuotojams iš šalių partnerių. Be to, jei šių šalių sienų kontrolė pasieks ES lygį, jų piliečiams gali tapti lengviau įvažiuoti į ES.

Sienų valdymas – viena iš penkių svarbiausių sričių, kuriose ES nori suteikti pagalbą. Kitos sritys – tai parama mažosioms įmonėms, regioninių elektros tinklų jungtys, dujų ir naftos vamzdynai iš Kaspijos jūros į Europą ir bendradarbiavimas reaguojant į nelaimes.

Be 2010–2013 m. jau numatytų skirti lėšų, Komisija skirs dar 350 mln. EUR. Be to, naujajai programai bus skirti ir regionui jau numatyti 250 mln. EUR.

Daugiau apie ES Rytų partnerystę Englishfrançais .

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos