Cesta

Nové horizonty - 01/05/2009

Obrázek stromu s vlajkami © ES

Dnes 1. května si připomínáme páté výročí největšího rozšíření Evropské unie. V roce 2004 vstoupilo v tento den do EU deset zemí – Česká republika, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Tento „velký třesk“ English v EU znamenal zvýšení počtu členských států z 15 na 25. Počet obyvatel Unie se rozrostl o přibližně 73 milionů osob a bylo zavedeno devět nových úředních jazyků. Hranice Evropské unie se posunuly o téměř 1 000 kilometrů na východ, čímž se Evropa definitivně sjednotila po desetiletích rozdělení kontinentu během studené války.

V roce 2007 vstoupily do EU Bulharsko a Rumunsko. Tím se celkový počet členů zvýšil na 27 zemí.

Bylo rozšíření EU úspěchem? Podle nejnovější zprávy EU English je odpovědí na tuto otázku jednoznačné ano.

Rozšíření přineslo značný hospodářský a politický užitek jak starým, tak novým členským zemím. V nových členských státech se výrazně zvýšila životní úroveň, urychlila se modernizace jejich ekonomik a vytvořily se stabilnější instituce.

Pro staré členské země znamenalo rozšíření nové příležitosti pro investice a export. Vzrostl rovněž objem obchodování mezi členskými státy a EU se celkově stala konkurenceschopnější.

Rozšíření Unie na východ a na jih posílilo politickou stabilitu, demokracii a právní řád v Evropě, včetně balkánských zemí, které usilují o členství v EU. Pozice Evropské unie při řešení celosvětových problémů, jako je třeba změna klimatu či finanční krize, se rovněž zlepšila.

Současná recese však podnítila ochranářské tendence, jež mohou tento úspěch ohrozit. „Mnoho Evropanů zpochybňuje smysl rozšiřování EU uprostřed hospodářské krize,“ uvedl nedávno komisař pro rozšiřování Olli Rehn. „Rozšiřování EU se však nesmí stát obětním beránkem, zatímco bojujeme s hospodářskou recesí, protože si to nezaslouží a není zodpovědné za naše sociální problémy.“

Naopak silný jednotný trh je považován za důležitý předpoklad ekonomického oživení v Evropě. Novým členským zemím se doporučuje, aby pokračovaly v reformách, a prohloubily tak svou hospodářskou a politickou integraci. Tyto reformy jsou důležité k tomu, aby Unie mohla v budoucnu přivítat další nové členy.

V současné době jsou kandidáty na členství v EU oficiálně tři země – Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), Chorvatsko a Turecko. Dalších pět balkánských zemí (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo a Srbsko) je považováno za potenciální kandidáty.

Další informace o 5. výročí největšího rozšíření EU English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy