Navigačný riadok

Obama a Barroso na tlačovej konferencii © EK

Vypustenie severokórejskej rakety vyvolalo ostrú reakciu na samite EÚ a USA.

Lídri EÚ, ktorí sa v Prahe stretli s americkým prezidentom Barackom Obamom, rázne odsúdili vypustenie severokórejskej rakety a vymenili si názory češtinaEnglishfrançais na hospodárstvo, zmeny klímy, energetiku a obchod.

Diskutovali aj o iránskom jadrovom programe, mierovom procese na Strednom východe a pomoci pre Afganistan a Pakistan.

Severná Kórea vypustila raketu 5. apríla, len niekoľko hodín pred začiatkom samitu, ktorý bol poslednou zastávkou európskej cesty amerického prezidenta.

EÚ a USA vydali spoločné vyhlásenie češtinaEnglishfrançais, podľa ktorého je „cieľom vývoja severokórejských balistických striel získať nástroj na zastrašenie blízkych i vzdialených štátov zbraňami hromadného ničenia“.

Pokiaľ ide o boj proti zmenám klímy English, predseda Komisie Barroso uviedol, že medzi Európou a USA dochádza k zbližovaniu a že obe strany budú v tejto oblasti viac spolupracovať.

Barack Obama uviedol, že Spojené štáty sú pripravené viesť medzinárodné úsilie zamerané na zníženie počtu jadrových zbraní. Obe strany opätovne potvrdili svoje odhodlanie ukončiť prerušené rokovania o svetovom obchode.

Pred samitom sa prezident Obama zúčastnil na londýnskom stretnutí skupiny G20 venovanom hospodárskej kríze a na samite NATO, na ktorom si zúčastnení pripomenuli 60. výročie vzniku aliancie.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy