Cesta

Prezident Spojených států Obama a předseda Evropské komise Barroso na tiskové konferenci © ES

Odpálení rakety Severní Koreou bylo jedním z ústředních témat summitu EU-USA.

Na vrcholném setkání v Praze vedoucí představitelé EU spolu s prezidentem Spojených států Barackem Obamou důrazně odsoudili Severní Koreu za odpálení rakety dlouhého doletu. Během summitu se rovněž diskutovalo o hospodářské situaci, změně klimatu, otázkách energetiky a obchodu.

K probíraným tématům patřil také íránský jaderný program, mír na Středním východě a pomoc Afghánistánu a Pákistánu.

K odpálení rakety Severní Koreou došlo pouze několik hodin před zahájením summitu konaném 5. dubna, který byl pro Baracka Obamu poslední etapou jeho první návštěvy Evropy ve funkci amerického prezidenta.

Evropská rada a Spojené státy vydaly společné prohlášení, v němž se uvádí, že cílem severokorejského programu vývoje balistických raket „je získat nástroj k zastrašení blízkých i vzdálených států zbraněmi hromadného ničení“.

V otázkách boje proti změně klimatu English předseda Komise Barroso uvedl, že postoje Evropy a USA k této problematice se sbližují a že obě země spolu budou rozvíjet užší spolupráci.

Americký prezident Obama řekl, že Spojené státy jsou připraveny stát v čele mezinárodních snah o snížení arzenálu jaderných zbraní. Obě strany znovu potvrdily, že jsou odhodlány dovést dlouho pozastavená jednání v rámci Světové obchodní organizace ke zdárnému konci.

Před návštěvou Prahy se Barack Obama účastnil summitu G20 na téma celosvětové hospodářské krize a poté i summitu NATO konaném ve Štrasburku při příležitosti 60. výročí založení této vojenské aliance.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy