Ścieżka nawigacji

Projekty ekologiczne trafią pod młotek - 12/03/2009

Kobieta i mężczyzna robiący notatki na temat zasobów leśnych w Tanzanii © EC

Projekty z zakresu ochrony środowiska zostaną wystawione na „aukcji” w Brukseli.

W ubiegłym roku znana grupa ekologów zwróciła się do UE o wsparcie w wysokości 525 584 euro, które chciała przeznaczyć na uratowanie afrykańskiej dalbergii czarnodrzewu (łac. Dalbergia melanoxylon). Projekt ten pomógłby w zwalczaniu ubóstwa w regionie południowo-wschodniej Tanzanii – drzewo to jest podstawowym surowcem umożliwiającym utrzymanie się tamtejszej ludności.

Dalbergia czarnodrzew to źródło jednego z najbardziej cenionych na świecie gatunków drewna. Ze względu na swoje właściwości drewno to doskonale nadaje się to wytwarzania instrumentów dętych, takich jak oboje, klarnety czy dudy. Tych krzewiastych drzew rosło niegdyś w Afryce bardzo dużo, teraz jednak jest to gatunek zagrożony z powodu nadmiernej wycinki.

Unijny urząd odpowiedzialny za pomoc zewnętrzną EuropeAid dokładnie przeanalizował projekt i uznał, że zasługuje na wsparcie finansowe. Mimo to ostatecznie środki te nie zostały przyznane ze względu na ograniczone możliwości finansowe UE.

To jednak nie koniec historii.

Akcja ochrony afrykańskiego drzewa to tylko jeden z 86 projektów z całego świata, które wystawione zostaną „pod młotek” na pierwszej unijnej aukcji ekologicznej Englishfrançais, która odbędzie się 13 marca br. w Brukseli. Projekty te, których budżety sięgają od 400 tys. do 3 mln euro, dotyczą wielu rożnych dziedzin, począwszy od zwalczania pustynnienia, przez przeciwdziałanie zmianom klimatu i wylesianiu, po działania na rzecz bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju. Komisja Europejska uznała je wszystkie za warte wsparcia, jednak sama nie posiada wystarczających środków, aby go udzielić.

Wydarzenie to nie jest aukcją w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale raczej okazją dla potencjalnych darczyńców (rządy, fundacje i spółki) do uzyskania informacji na temat projektów od organizatorów i ekspertów UE, którzy je oceniali. Udział w konferencji zgłosiło około 400 osób. Warunki finansowania będą ustalane bezpośrednio między autorami projektów i darczyńcami – Komisja pełni jedynie rolę pośrednika.

Projekty te mają sprawić, że rdzenna ludność będzie odgrywać większą rolę w zarządzaniu zasobami leśnymi i innymi zasobami naturalnymi. Oprócz ochrony tanzańskiej dalbergii czarnodrzewu EnglishPDF propozycje dotyczą ratowania lasów tropikalnych w Peru, tworzenia niewielkich projektów z zakresu energii odnawialnej na obszarach wiejskich Tadżykistanu, monitorowania i ochrony populacji rybołowów w Afryce Północnej oraz odtworzenia lasów namorzynowych w Nigerii.

W zeszłym roku w odpowiedzi na zaproszenie do składania wniosków w dziedzinie projektów ekologicznych Komisja otrzymała 200 zgłoszeń. UE sama była w stanie sfinansować 46 projektów o łącznej wartości 64,5 mln euro.

 

Działania UE na rzecz ochrony środowiska w krajach rozwijających się Englishfrançais  

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki