Naršymo kelias

ES plėtra tebesitęsia - 05/11/2008

Ekmekcizade Kervansarayi, Turkija © EB

Kroatija pasirengusi tapti 28-ąja Europos Sąjungos nare.

Narystės ES siekiančių šalių pažangos ataskaitoje tvirtinama, kad Kroatija derybas dėl narystės ES gali baigti iki 2009 m. pabaigos. Tokiu atveju 4,4 mln. gyventojų buvusi Jugoslavijos respublika į ES bus pasirengusi įstoti 2011 m.

Kitų septynių šalių iki narystės ES dar laukia ilgas kelias. Nors visos jos eina teisinga kryptimi, kad taptų rinkos ekonomikos šalimis, jos turi dar daug nuveikti, kad įtvirtintų teisinę valstybę. Beveik visose šiose šalyse, įskaitant Kroatiją, didžiausia kliūtimi narystei tebėra korupcija ir organizuotas nusikalstamumas.

Kad taptų ES narėmis, šalys turi atitikti įvairius politinius, teisinius ir ekonominius kriterijus. Europos Komisija, kuri yra atsakinga už stojimo procesą, kasmet skelbia šių šalių pažangos ataskaitas .

Šiuo metu oficialiomis šalimis kandidatėmis pripažintos trys šalys – Kroatija, Turkija ir Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija. Kitos penkios Vakarų Balkanų šalys – Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Juodkalnija, Serbija ir Kosovas – laikomos potencialiomis kandidatėmis.

Tik dvi šalys – Kroatija ir Turkija – jau pradėjo derybas dėl narystės. Ataskaitoje pažymima, kad kita oficiali kandidatė, Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija, derybų dėl narystės pradėti dar negali, nes nebaigė įgyvendinti politinių reformų, kuriomis būtų užtikrinami laisvi ir teisingi rinkimai. Ataskaitoje griežtai kritikuojami praėjusių metų šios šalies parlamento rinkimai. Be to, reikalaujama aktyviau kovoti su korupcija, reformuoti viešąją administraciją ir skatinti užimtumą.

Komisija pagyrė Turkiją už jos pagalbą stabilizuojant padėtį Kaukazo regione per Gruzijos ir Rusijos konfliktą šių metų vasarą. Tačiau ji pažymėjo, kad Turkija turi paspartinti reformas. Derybas dėl narystės ES Turkija pradėjo tuo pačiu metu kaip Kroatija – 2005 m. spalio mėn.

Serbija galėtų tapti oficialia kandidate 2009 m., bet daug kas priklausys nuo jos pažangos įtvirtinant teisinę valstybę bei įgyvendinant ekonomikos reformas ir nuo jos bendradarbiavimo su JT karo nusikaltimų tribunolu.

Albanija, Juodkalnija bei Bosnija ir Hercegovina taip pat pasistūmėjo į priekį, bet kaip ir kitose šalyse rimta problema tebėra korupcija ir organizuotas nusikalstamumas. Albanija turės užtikrinti, kad kitais metais parlamento rinkimai įvyktų sklandžiai. Juodkalnija turi toliau aktyviai įgyvendinti teisines reformas.

Bosnijoje ir Hercegovinoje politinė įtampa lėtina reformas ir kelia pavojų padarytai pažangai. Šių metų vasario mėn. nepriklausomybę nuo Serbijos paskelbęs Kosovas tebėra tik integracijos į ES kelio pradžioje. Ateinančiais metais Komisija paskelbs pranešimą, kaip padėti Kosovui siekti narystės.

Daugiau apie ES plėtrą Deutsch (de) English (en) français (fr)

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos