Navigācijas ceļš

Pasaules atbalsts Gruzijai jau pie durvīm - 22/10/2008

ES novērotāji raugās, kā Krievijas kareivji gatavojas iziet no Gruzijas ciemata, © Reporters

Donoru konferences dalībnieki pauž ciešu atbalstu Gruzijai.

Vēl gluži nesen, 2007. gadā, Gruzijas ekonomika varēja lepoties ar 12 % ekonomikas izaugsmi, kuras tempu pārspēja reti kura valsts. Taču augustā neilgais, bet postošais konflikts ar Krieviju tai pielika punktu. Galvenie ceļi un infrastruktūras tīkli ir sagrauti, no daudzām ēkām ir atlikušas tikai drupas, bet ievērojamas meža platības ir nodegušas.

Nekas liels nav uzlabojies arī vairāk nekā pēc diviem mēnešiem. Daudzi ārvalstu investori ir pacēluši cepuri, tūristi no šā reģiona vairās, bezdarbs ir palielinājies, bet daudzi gruzīni ir izņēmuši visu naudu no bankām, jo neuzticas tām.

Saskaņā ar Pasaules Bankas aplēsēm Gruzijai, kas ir energoresursu vārti uz Eiropu, tagad vajadzīgi 2,4 miljardi eiro, lai atgūtos. ES ir apņēmusies turpmāko triju gadu laikā piešķirt 500 miljonus eiro, bet ASV — 757 miljonus eiro (1 miljardu dolāru), vairāk nekā pusi šīs summas atvēlot līdz šā gada beigām. ES un Pasaules Banka 22. oktobrī sarīkoja donoru konferenci English , lai iegūtu atlikušo 1,1 miljardu eiro.

Pasākumā piedalījās gandrīz 70 valstis un institūcijas. Atbalsts būs domāts rekonstrukcijai un palīdzēs Gruzijas valdībai gādāt par bēgļu vajadzībām. Desmitiem tūkstoši cilvēku bija spiesti pamest mājas, un daudzi joprojām mitinās provizoriski ierīkotajās bēgļu nometnēs.

Taču ilgtermiņa mērķis ir iedvest jaunu elpu Gruzijas ekonomikai, kas pēdējos gados ir piedzīvojusi kardinālas reformas. “Ir svarīgi, lai krīze nenovirzītu Gruziju no politisko un ekonomisko reformu ceļa, jo tās turpināt šobrīd ir vēl svarīgāk nekā pirms konflikta,” sacīja ārējo attiecību komisāre Benita Ferrero-Valdnere. Šī Kaukāza valsts parasti saņem no ES apmēram 40 miljonus eiro gadā.

Gruzija un Krievija vēl nespēj vienoties, kāds liktenis gaida Dienvidosetiju un Abhāziju, divus separātiskus Gruzijas novadus, ko Krievija atzīst par neatkarīgām valstīm. Abas puses 15. oktobrī tikās pirmajā Ženēvas miera sarunu raundā. Novembrī tās atsāksies ANO un Eiropas paspārnē.

Oktobra sākumā Krievijas karaspēks izvācās no separātisko reģionu pierobežas zonām, kā bija paredzēts pamiera noteikumos, ko panāca ar ES starpniecību. Tādējādi ES novērotāji varēja doties uz šīm zonām, lai uzraudzītu pamiera noteikumu ievērošanu. Taču separātistu reģionos joprojām pulcējas tūkstošiem Krievijas kareivju.

Sīkāka informācija par ES atbalstu Gruzijai English .

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites