Naršymo kelias

Pagalba Gruzijai jau netrukus - 22/10/2008

ES stebėtojai prižiūri, kaip Rusijos kareiviai rengiasi palikti Gruzijos kaimą, © Reporters

Paramos teikėjų konferencijoje Gruzijai ištiesta pagalbos ranka.

Dar neseniai Gruzijos ekonomika buvo viena iš sparčiausiai augančių – 2007 m. užregistruotas 12 % augimas, tačiau po trumpo, bet aršaus konflikto su Rusija rugpjūtį viskas pasikeitė. Buvo sugadinti svarbiausi keliai ir tiekimo linijos, daug pastatų ir namų virto griuvėsiais, bombos ir sviediniai sunaikino didžiulius miško plotus.

Dar po poros mėnesių pasitraukė daugelis užsienio investuotojų, nebeatvyksta turistų, padidėjo nedarbas, dažnas gruzinas ištuštino savo banko sąskaitą.

Pasaulio banko vertinimu Gruzijai, kuri yra svarbi energijos tiekimo į Europą grandis, grįžti į vėžes reikia 2,4 mlrd. eurų paramos. ES per artimiausius trejus metus įsipareigojo skirti 500 mln. eurų, o JAV – 757 mln. eurų (1 mlrd. JAV dolerių). Pusę šios sumos JAV skirs iki šių metų pabaigos. ES ir Pasaulio bankas lapkričio 22 d. surengė paramos teikėjų konferenciją English , kad surinktų likusius 1,1 mlrd. eurų.

Į renginį pakviesta beveik 70 šalių ir organizacijų. Pagalba bus naudojama šaliai atstatyti ir padėti Gruzijos vyriausybei patenkinti būtiniausius iš savo namų priverstų bėgti gyventojų poreikius. Dešimtys tūkstančių žmonių turėjo palikti savo būstą, daugelis jų vis dar gyvena paskubomis įsteigtose pabėgėlių stovyklose.

Vis dėlto ilgalaikis tikslas yra atgaivinti pastaraisiais metais iš esmės reformuotą Gruzijos ekonomiką. „Nepaprastai svarbu, kad dėl krizės Gruzija neapleistų politikos ir ekonomikos reformų, kurios dabar yra dar svarbesnės negu prieš konfliktą vasarą“, – kalbėjo už išorės ryšius atsakinga Europos Komisijos narė Benita Ferrero Waldner. Paprastai per metus ES šiai buvusiai SSSR respublikai skiria apie 40 mln. eurų.

Gruzija ir Rusija ir toliau neranda bendros kalbos dėl dviejų separatistinių Gruzijos regionų – Pietų Osetijos ir Abchazijos, kurias Rusija pripažino nepriklausomomis valstybėmis. Spalio 15 d. Ženevoje abi pusės dalyvavo pirmajame taikos derybų raunde. Derybas, tarpininkaujant JT ir ES atstovams, numatyta pratęsti lapkritį.

Šį mėnesį Rusijos kariai pasitraukė iš separatistinių regionų prieigų Gruzijos teritorijoje, kaip reikalaujama ES tarpininkaujant sudarytų paliaubų sąlygose. ES stebėtojai galėjo įžengti į šias zonas kontroliuoti, kaip laikomasi paliaubų. Tačiau separatistiniuose regionuose liko tūkstančiai Rusijos karių.

Daugiau informacijos apie ES pagalbą Gruzijai English .

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos