Cesta

Pozorovatelé EU sledují ruské vojáky, jak se připravují opustit gruzínskou vesnici, © Reporters

Dárcovská konference ukázala silnou podporu Gruzii.

Donedávna měla Gruzie jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světe (v roce 2007 činil růst 12 %). To se změnilo během krátkého, avšak prudkého konfliktu s Ruskem letos v srpnu. Hlavní dopravní trasy a inženýrské sítě byly poškozeny, budovy leží v rozvalinách a rozsáhlé plochy lesa zničily bomby.

Po více než dvou měsících většina zahraničních investorů odešla ze země, turisté už sem nejezdí, nezaměstnanost vzrostla a mnoho Gruzínců vybralo veškeré své úspory z bank.

Podle odhadů Světové banky potřebuje nyní Gruzie – brána energetických zdrojů pro Evropu – 2,4 miliardy eur. Evropská unie se zavázala v příštích třech letech pomoci 500 miliony eur a Spojené státy přislíbily 757 milionů eur (1 miliardu dolarů), z nichž více než polovina by měla do země dorazit do konce roku. Evropská unie a Světová banka pořádaly 22. října dárcovskou konferenci English , aby se našly zdroje pro zbývající 1,1 miliardy eur.

Na tuto akci bylo pozváno téměř 70 zemí a institucí. Pomoc půjde na rekonstrukci zničené země a gruzínská vláda ji může také použít na uspokojení bezprostředních potřeb lidí, kteří museli opustit své domovy. Desetitisíce lidí byly donuceny k útěku a mnoho z nich se stále nachází v nouzových uprchlických střediscích.

Dlouhodobým cílem však je oživit gruzínskou ekonomiku, která v posledních letech prodělala značnou reformu. „Je velmi důležité, aby krize neodvrátila pozornost Gruzie od politických a ekonomických reforem, které jsou nyní ještě důležitější než před srpnovým konfliktem,“ uvedla komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová. Tato bývalá sovětská republika dostává normálně od EU okolo 40 milionů eur ročně.

Gruzie a Rusko se stále přou kvůli Jižní Osetii a Abcházii, dvěma odpadlickým provinciím Gruzie, které Rusko uznává jako nezávislé země. První kolo mírových rozhovorů mezi oběma stranami se konalo 15. října v Ženevě a jednání budou pokračovat v listopadu pod záštitou OSN a evropských prostředníků.

Na začátku října se ruská vojska stáhla z nárazníkových zón okolo separatistických regionů, přesně podle požadavků příměří, které zprostředkovala EU. To umožnilo pozorovatelům EU přístup do těchto oblastí, aby mohli sledovat dodržování příměří. Tisíce ruských vojáků však nadále zůstávají v separatistických regionech.

Další informace o pomoci EU Gruzii English .

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy