Navigačný riadok

Ľudia zhromaždení okolo nákladného auta s pomocou z EÚ

EÚ doteraz poskytla obyvateľom Južného Osetska a ďalších oblastí Gruzínska postihnutých vojnovým konfliktom pomoc vo výške 6 miliónov eur. Tým sa však jej aktivity nekončia.

O distribúciu pomoci na mieste sa starajú mimovládne organizácie, špecializované agentúry OSN a Červený kríž/Červený polmesiac. Príspevky jednotlivých krajín EÚ predstavujú ďalších 8,4 milióna eur.

Situácia v Gruzínsku bola hlavnou témou krízového samitu EÚ DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano , ktorý sa konal 1. septembra. Hlavní predstavitelia EÚ sa dohodli na pozastavení dialógu s Ruskom o novej dohode o partnerstve až dovtedy, kým Moskva nestiahne svoje vojská na pozície, kde boli pred konfliktom. Výsledkom samitu bol aj podnet na prehodnotenie vzťahov s Ruskom a  odsúdenie ruského uznania nezávislosti Južného Osetska a Abcházska. Predseda Komisie José Manuel Barroso a vysoký splnomocnenec pre zahraničnú politiku EÚ Javier Solana pocestujú budúci týždeň do Moskvy spolu s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, ktorého krajina momentálne predsedá Rade EÚ.

Do Gruzínska už odcestovala skupina európskych odborníkov na humanitárnu pomoc. Neskôr sa k nim pridá aj misia civilných pozorovateľov, ktorí budú mať na starosti monitorovanie 6-bodového prímeria, ktoré Únia sprostredkovala. EÚ okrem zastavenia konfliktu volá po medzinárodných rozhovoroch a návrate na pozície spred päťdňovej vojny, počas ktorej ruské vojenské jednotky prenikli do oblastí za Južným Osetskom.

Európska dvadsaťsedmička odsúhlasila pre Gruzínsko vyčlenenie ďalšej pomoci na obnovu. Rovnako sa bude snažiť o presadzovanie dohody o voľnom obchode a voľnejší vízový režim pre jej obyvateľov. Jedným z bodov dohody zo samitu je aj pomoc pri organizácii medzinárodnej konferencie darcov pre Gruzínsko. Komisárka pre vonkajšie vzťahy EÚ Benita Ferrero-Waldnerová vyhlásila, že na pomoc približne 20 000 až 30 000 vysídlených osôb bude potrebných 110 miliónov eur.

EÚ sa v nedávnej minulosti pokúšala o upevnenie vzťahov s Gruzínskom, najmä od svojho rozšírenia na východ v roku 2004. V rámci európskej susedskej politiky poskytuje Gruzínsku finančné prostriedky na hospodársku a politickú reformu. Komisárka Waldnerová uviedla, že EÚ tieto snahy ešte posilní a prehĺbi aj vzťahy s Ukrajinou a Moldavskom, na ktoré sa tiež vzťahuje susedská politika.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy