Navigačný riadok

Samit EÚ–USA rieši celosvetové problémy - 11/06/2008

Predseda Komisie José Manuel Barroso, prezident USA George W. Bush a slovinský premiér Janez Janša

Lídri EÚ sa 10. júna stretli s americkým prezidentom Bushom v slovinskom Brde, aby diskutovali o stave obchodu, o klíme, energetike a otázkach zahraničnej politiky.

EÚ a USA stoja pred problémami, ktoré treba urýchlene riešiť – proti zmenám klímy, cenám ropy a potravín možno oveľa účinnejšie zasiahnuť, ak budú tieto dve časti sveta spolupracovať.

Lídri hovorili o dosahu zmien klímy, rastúcich cien ropy a neistoty spojenej s dodávkami energie na popredné svetové ekonomiky, pričom ako riešenie vyzdvihovali predovšetkým dopravu a energiu s nízkou produkciou uhlíka a nové zelené technológie.

EÚ dúfa, že USA bude spolupracovať a aktívnejšie zasahovať proti zmenám klímy. Predseda Komisie Barroso povedal, že EÚ sa teší na dohodu, ktorú by v nadväznosti na Kjóto mali uzavrieť v roku 2009 v Kodani, a ísť tak príkladom pre zvyšok sveta.  Prezident Bush však stále očakáva, že sa do medzinárodného boja proti zmenám klímy zapojí aj Čína a India.

Spolupráca EÚ a USA English (en) español (es) français (fr) je postavená na pevných základoch, hoci niekedy sa názorovo líšia, napríklad v otázke trestu smrti alebo povinných hraničných hodnotách emisií oxidu uhličitého. Pán Barroso rovnako ako pán Bush, pre ktorého to bol posledný samit EÚ–USA, však zdôraznili dôležitosť zachovania dobrých vzťahov medzi EÚ a USA. Obaja súhlasili, že spolu sú obe krajiny vo svete silnejšie a schopnejšie pomáhať druhým, napríklad rozvojovým krajinám.

Jeden z výsledkov samitu určite privítajú tisíce ľudí, ktorí cestujú do USA. Európski cestujúci pravdepodobne v budúcnosti získajú bezvízový prístup do USA. V súčasnosti sa odpustenie vízovej povinnosti vzťahuje len na občanov 15 krajín EÚ (14 krajín členov EÚ spred roku 2004 a Slovinska). EÚ chce dosiahnuť rovnaký status pre všetkých 27 členských krajín, a rozhovory vyzerajú nádejne.

Minulý rok EÚ a USA uzavreli dohodu o zjednodušení a zvýšení toku transatlantického obchodu a investícií, ktorá ušetrila európskym a americkým spoločnostiam už asi 6,5 miliardy eur.

Ďalšie podrobné informácie nájdete v spoločnom vyhlásení EÚ a USA Englishfrançaisslovenščina, uverejnom po ukončení samitu.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy