Ścieżka nawigacji

Problemy współczesnego świata tematem szczytu UE-USA - 11/06/2008

Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush i premier Słowenii Janez Janša.

Podczas spotkania na szczycie, które odbyło się 10 czerwca w słoweńskiej miejscowości Brdo, przywódcy UE i prezydent Bush poruszyli takie kwestie, jak handel, zmiany klimatu, energia oraz polityka zagraniczna.

Wyzwania, przed jakimi stoją zarówno UE, jak i USA, wymagają natychmiastowego działania − aby sprawniej poradzić sobie z problemami związanymi ze zmianami klimatu czy wzrostem cen ropy i żywności, obydwa regiony muszą działać ręka w rękę.

Tematem dyskusji był między innymi wpływ zmian klimatu, rosnących cen ropy oraz niewystarczającego zabezpieczenia dostaw energii na gospodarkę najbardziej dynamicznych pod względem ekonomicznym krajów na świecie. W tym kontekście uczestnicy szczytu poświęcili wiele uwagi energii i niskoemisyjnemu transportowi oraz nowym technologiom ekologicznym.

UE ma nadzieję na współpracę z USA w dziedzinie walki ze zmianami klimatu i liczy na to, że kraj ten zrobi więcej w tym zakresie. Przewodniczący Barroso powiedział, że UE cieszy się na zawarcie umowy mającej stanowić kontynuację porozumień z Kioto − co ma nastąpić w 2009 roku w Kopenhadze − bowiem według niego zaciągnięcie tego zobowiązania będzie doskonałym przykładem dla reszty świata. Prezydent Bush wciąż jednak czeka na to, że do międzynarodowej kampanii na rzecz zwalczania zmian klimatu przyłączą się Chiny oraz Indie.

Współpraca między UE i USA English (en) español (es) français (fr) ma solidne podstawy, choć w odniesieniu do niektórych kwestii, takich jak kara śmierci czy obowiązkowe pułapy emisji dwutlenku węgla, istnieją między partnerami różnice stanowiska. Mimo to zarówno przewodniczący Barroso, jak i prezydent Bush, dla którego był to pożegnalny szczyt UE-USA, podkreślili, że udana współpraca Unii z USA ma pierwszorzędne znaczenie. Obydwaj przywódcy są zgodni co do tego, że jednocząc siły, umacnia się swoją pozycję na arenie międzynarodowej, a co za tym idzie − zwiększa możliwości niesienia pomocy, której beneficjentami są przede wszystkim kraje rozwijające się.

Jeden z wyników spotkania na szczycie szczególnie ucieszy osoby podróżujące między Europą a USA. Obywatele UE w przyszłości prawdopodobnie nie będą bowiem potrzebowali wiz, aby wybrać się do USA. Aktualnie wiz nie potrzebują obywatele zaledwie 15 krajów UE (14 spośród państw, które były członkami UE przed rozszerzeniem w roku 2004, oraz Słowenii). UE pragnie zapewnić równy status w zakresie podróży obywatelom wszystkich 27 państw członkowskich, a negocjacje powinny wkrótce zakończyć się sukcesem.

W zeszłym roku obydwa regiony zawarły porozumienie, które usprawniło handel oraz inwestycje transatlantyckie, a europejskim i amerykańskim firmom umożliwiło oszczędności rzędu 6,5 mld euro.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć we wspólnej deklaracji przyjętej na szczycie UE-USA Englishfrançaisslovenščina.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki