Navigācijas ceļš

ES un ASV sammita uzmanības centrā globālie jautājumi - 11/06/2008

Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu, ASV prezidents Džordžs Bušs un Slovēnijas premjerministrs Janess Janša

ES vadītāji un ASV prezidents Bušs 10. jūnijā tikās Slovēnijas pilsētā Brdo, lai apspriestu savas tirdzniecības attiecības, klimata, enerģētikas un ārpolitikas jautājumus.

Lai atrisinātu lielās problēmas, ar kurām saskaras ES un ASV, — klimata pārmaiņas, naftas un pārtikas preču cenas — ir vajadzīga steidzama rīcība, un tā būs daudz efektīvāka, ja abi reģioni strādās roku rokā.

Jautājumā par klimata pārmaiņu, naftas cenu pieauguma un enerģētiskās nedrošības ietekmi uz lielvaru ekonomiku vadītāji par prioritāti atzina zemas oglekļa dioksīda emisijas transportu un enerģijas ražošanu, kā arī jaunas, ekoloģiskas tehnoloģijas.

ES sagaida no Amerikas Savienotajām Valstīm, ka tās aktīvāk iesaistīsies cīņā pret klimata pārmaiņām.  Priekšsēdētājs Barrozu uzsvēra, ka ES ir ieinteresēta 2009. gadā Kopenhāgenā noslēgt vienošanos par rīcību pēc Kioto protokola darbības beigām, kas ļautu abiem reģioniem būt par piemēru citiem. Tomēr prezidents Bušs joprojām gaida, kad cīņai pret klimata pārmaiņām pievienosies Ķīna un Indija.

ES un ASV sadarbībai English (en) español (es) français (fr) ir stingrs pamats. Neskatoties uz viedokļu atšķirībām, īpaši jautājumā par nāvessodu, obligātajiem ierobežojumiem oglekļa dioksīda emisijas jomā, Barrozu un Bušs, kas piedalījās savā pēdējā ES un ASV sammitā, uzsvēra abu reģionu labu savstarpējo attiecību nozīmi. Tika panākta abpusēja vienošanās, ka, apvienojot savus spēkus, ES un ASV var vairāk palīdzēt citām valstīm, īpaši jaunattīstības valstīm, un ir ietekmīgāks spēks pasaules arēnā.

Vienu no sammita iznākumiem varēs baudīt daudzi ceļotgribētāji no Eiropas: ļoti iespējams, ka turpmāk eiropieši varēs ieceļot Amerikas Savienotajās Valstīs bez vīzas. Šobrīd spēkā esošais vīzas atbrīvojums attiecas tikai uz 15 ES valstīm (uz 14 valstīm, kas bija ES dalībvalstis pirms paplašināšanās 2004. gadā, un Slovēniju). ES vēlas, lai uz visām 27 ES dalībvalstīm attiektos vienādi noteikumi, — vēlme, kas, šķiet, īstenosies.

Pagājušo gadu abi reģioni noslēdza līgumu, kas paredz tirdzniecības un transatlantisko ieguldījumu nostiprināšanu. Šodien tiek lēsts, ka šī iniciatīva ļāvusi Eiropas un Ziemeļamerikas uzņēmumiem ietaupīt aptuveni 6,5 miljardus eiro.

Papildu informācijai skatiet kopīgo ES un ASV deklarāciju Englishfrançaisslovenščina, kuru publicēja pēc sammita.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites