Naršymo kelias

Globaliniai iššūkiai – ES ir JAV aukščiausiojo lygio susitikimo darbotvarkės prioritetai - 11/06/2008

Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barroso, JAV prezidentas George’as W. Bushas ir Slovėnijos ministras pirmininkas Janezas Janša.

Birželio 10 d. Brdo (Slovėnijoje) ES vadovai susitiko su JAV prezidentu George’u W. Bushu ir apsvarstė prekybos, klimato, energetikos bei užsienio politikos klausimus.

Šiandien ES ir JAV patiria nemažai sunkumų, kuriuos reikia skubiai spręsti. Įveikti klimato, naftos, kylančių maisto kainų problemas būtų galima daug lengviau, jei abu regionai glaudžiai bendradarbiautų.

Birželio 10 d. Slovėnijoje vykusiame ES ir JAV aukščiausiojo lygio susitikime buvo diskutuojama apie klimato kaitos poveikį, augančias naftos kainas ir energijos tiekimo nepatikimumą. Abiejų regionų lyderiai pasisakė už mažai anglies dioksido išskiriančius energijos šaltinius ir transporto priemones, taip pat už naujas ekologiškas technologijas.

ES tikisi, kad JAV bendradarbiaus ir imsis aktyvesnių veiksmų sprendžiant klimato kaitos problemą. Komisijos Pirmininkas J. M. Barroso išreiškė viltį, kad ES ir JAV pavyks 2009 m. Kopenhagoje sudaryti Kioto protokolą pakeisiantį naują klimato apsaugos susitarimą ir taip parodyti pavyzdį visam pasauliui. Tačiau G. W. Bushas laukia, kol prie kovos su klimato kaita prisijungs Kinija ir Indija.

ES ir JAV bendradarbiavimo English (en) español (es) français (fr) pamatas, nepaisant retkarčiais pasitaikančių nesutarimų, pvz., dėl mirties bausmės ar privalomų anglies dioksido išlakų kiekio apribojimo reikalavimų, yra tvirtas. Tiek J. M. Barroso, tiek G. W. Bushas pabrėžė gerų ES ir JAV santykių svarbą. Jie abu pripažino, kad sujungus pajėgas ES ir JAV padėtis pasaulyje bus stipresnė, ir jos galės labiau padėti kitoms pasaulio šalims, įskaitant besivystančiąsias.

Viena iš šio susitikimo išvadų turėtų ypač pradžiuginti keliautojus: Europos piliečiai ateityje, ko gero, galės vykti į JAV be vizų. Šiuo metu be vizų į JAV gali vykti tik 15 ES valstybių narių (14 prieš 2004 m. į ES įstojusių šalių ir Slovėnijos) piliečiai. ES siekia, kad visų 27 valstybių narių piliečiai turėtų vienodą keliavimo statusą. Politinės diskusijos šia tema vyksta sklandžiai.

Praėjusiais metais abu regionai sudarė susitarimą, kad palengvintų transatlantinę prekybą ir investicijas. Apskaičiuota, kad dėl šio susitarimo Europos ir JAV įmonės jau sutaupė apie 6,5 mlrd. EUR.

Daugiau informacijos rasite po aukščiausiojo lygio susitikimo paskelbtoje bendroje ES ir JAV deklaracijoje Englishfrançaisslovenščina.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos