Navigačný riadok

Dá sa rásť rýchlo, trvalo a spravodlivo? - 26/05/2008

Mestská cestná premávka v Číne

Ak sa lídri rozvojových krajín definitívne rozhodnú zapojiť do svetového hospodárstva, ich krajiny budú rásť rýchlejšie, trvalejšie a rovnomernejšie.

Odkaz správy komisie pre rast a rozvoj Englishespañolfrançais , ktorú v Bruseli predstavili dvaja jej členovia, a to držiteľ Nobelovej ceny Michael Spence a komisárka zodpovedná za regionálnu politiku Danuta Hübner, je jasný: budúci rast rozvojových krajín vo veľkej miere závisí od ich politických lídrov a hospodárskych subjektov.

Okrem zapojenia do celosvetového hospodárstva a dobrej správy a riadenia uvádza správa Englishespañolfrançais ako rozhodujúce pre rýchly a trvalý rast rozvojových krajín tieto činitele:

  • verejné a súkromné investície do vzdelávania, zdravotníctva a urbanizácie;
  • životné prostredie a energetickú efektívnosť;
  • prepojenie mestského a vidieckeho sveta.

Miera dôležitosti týchto činiteľov je v každej krajine rôzna.

Správa okrem toho upozorňuje na to, že rast je len prostriedkom, nie cieľom: bez rastu je boj proti chudobe vopred prehratý.

Závery správy o raste sú výsledkom dvojročného skúmania vlastností ekonomík štátov, ktoré 25 a viac rokov po druhej svetovej vojne zažili vyše 7-percentný rast, ako napríklad Botswana, Brazília, Čína, Kórea, Hongkong, Indonézia, Japonsko, Malajzia, Malta, Omán, Singapur, Taiwan a Thajsko.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy