Ścieżka nawigacji

Przepis na wzrost gospodarczy - 26/05/2008

Miejski ruch uliczny – Chiny

Kraje rozwijające się mogą osiągnąć wysoki, trwały i zrównoważony wzrost gospodarczy, jeśli tylko ich przywódcy zapewnią im odpowiednie miejsce w światowej gospodarce.

Jak wynika jasno ze sprawozdania Komisji ds. Wzrostu Gospodarczego i Rozwoju Englishespañolfrançais, które przedstawili w Brukseli dwaj jej członkowie – laureat Nagrody Nobla Michael Spence i komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner – perspektywy wzrostu gospodarczego krajów rozwijających się zależą w dużej mierze od aktywności ich przywódców politycznych i podmiotów gospodarczych.

Jako główne czynniki szybkiego i trwałego wzrostu krajów rozwijających się, oprócz udziału w światowej gospodarce i praworządności, raport Englishespañolfrançais wymienia:

  • inwestycje publiczne i prywatne w dziedzinie edukacji, zdrowia i rozwoju miejskiego
  • ochronę środowiska i ograniczanie zużycia energii
  • związek między środowiskiem miejskim i wiejskim.

To, które czynniki mają większe znaczenie od pozostałych, zależy od sytuacji danego kraju.

W sprawozdaniu zaznaczono również, że wzrost gospodarczy jest środkiem do celu, a nie celem samym w sobie – jeśli go zabraknie, walka z ubóstwem jest z góry skazana na przegraną. 

Nad raportem na temat wzrostu gospodarczego pracowano przez ostatnie dwa lata, analizując cechy charakterystyczne tych gospodarek, których wzrost po zakończeniu drugiej wojny światowej utrzymywał się na średnim poziomie 7 proc. przez co najmniej 25 lat. Kraje te to: Botswana, Brazylia, Chiny, Hong Kong, Indonezja, Japonia, Korea, Malezja, Malta, Oman, Singapur, Tajlandia i Tajwan.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki