Cesta

Jak zajistit rychlý, udržitelný a sociálně spravedlivý růst? - 26/05/2008

Rušná ulice v čínském městě

Rozvojové země mají šanci na vysoký, udržitelný a sociálně spravedlivý růst, musí se však zapojit do světového hospodářství.

Podle zprávy Komise pro růst a rozvoj Englishespañolfrançais , kterou v Bruselu představili její dva členové, nositel Nobelovy ceny Michael Spence a komisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová, závisí růst rozvojových zemí převážně na rozhodnutích jejich politických představitelů a hospodářských subjektů.

Vedle zapojení se do světového hospodářství a řádné veřejné správy uvádí zpráva Englishespañolfrançais zejména tyto faktory rychlého a udržitelného růstu:

  • investice veřejného i soukromého sektoru do školství, zdravotnictví a rozvoje měst;
  • ochrana životního prostředí a energetická účinnost;
  • vazby mezi městy a venkovem.

Význam jednotlivých faktorů se pochopitelně liší v závislosti na konkrétní zemi.

Zpráva rovněž připomíná, že růst samotný je jen prostředek, a nikoli účel: bez růstu by byl boj proti chudobě předem prohraný.

Závěry zprávy jsou výsledkem dvouleté práce, která se soustředila na analýzu ekonomik, jež v době po druhé světové válce dosahovaly po dobu nejméně 25 let více než 7% růstu. Jedná se především o Botswanu, Brazílii, Čínu, Hongkong, Indonésii, Japonsko, Jižní Koreu, Malajsii, Maltu, Omán, Singapur, Thajsko a Tchaj-wan.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy