Ścieżka nawigacji

Sukcesy europejskiej polityki sąsiedztwa - 03/04/2008

Dwaj handlarze z Afryki Północnej układają piramidy z arbuzów

Ułatwienia w wymianie handlowej, wspólne badania naukowe oraz innowacje, swobodny przepływ czy bezpieczeństwo dostaw energii to tylko niektóre spośród realnych korzyści, jakie przynosi nam europejska polityka sąsiedztwa.

W tym tygodniu odbywa się podsumowanie dotychczasowych osiągnięć europejskiej polityki sąsiedztwa (EPS). UE z zadowoleniem przyjmuje postępy, jakich dokonano w różnych dziedzinach, i przystępuje do intensyfikacji współpracy z Izraelem, Mołdawią, Ukrainą i Marokiem.

Ze sprawozdań wynika, że polityka sąsiedztwa zawdzięcza swój sukces przede wszystkim udziałowi ekspertów z całej UE oraz zaangażowaniu poszczególnych państw. „Ściśle współpracujemy z naszymi partnerami, abyzbliżyć ich do Unii”, powiedziała komisarz UE do spraw zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner. „Swoją relację z nami każdy kraj kształtuje indywidualnie”, dodała.

Przykłady współpracy (od końca 2006 r.):

  • biznes − ustanowienie strefy wolnego handlu z Ukrainą,
  • migracja − pierwsze wspólne centrum wizowe UE w Mołdawii,
  • walka z przestępczością – szkolenia dla sędziów, prawników i policji prowadzone w krajach basenu Morza Śródziemnego (dotychczas przeszkolono już około 1000 osób),
  • energia – trwają prace nad kilkoma rurociągami naftowymi i gazowymi, które połączą UE z krajami sąsiadującymi i zwiększą bezpieczeństwo dostaw energii,
  • środowisko – porozumienie w sprawie 44 projektów, których celem jest walka z zanieczyszczeniem środowiska w basenie Morza Śródziemnego.

Europejska polityka sąsiedztwa, która została ustanowiona w 2004 roku, ma na celu kształtowanie dobrych stosunków między UE i jej nowymi państwami członkowskimi a sąsiadującymi z nią krajami. Zgodnie z unijną strategią bezpieczeństwa English ma ona służyć zapewnieniu wszystkim tym krajom dostatku, stabilności i bezpieczeństwa. W roku 2007 UE przeznaczyła kwotę 1,65 mld euro (czyli po 3 euro w przeliczeniu na jednego obywatela) na działania na rzecz krajów objętych europejską polityką sąsiedztwa.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki