Navigačný riadok

Pomocná ruka pre západný Balkán - 05/03/2008

Pohľad na mesto v Bosne a Hercegovine

EÚ zvyšuje svoju pomoc pre západný Balkán s cieľom pripraviť ho na členstvo v EÚ.

Podpora zo strany Komisie krajinám západného Balkánu – vrátane Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory a Srbska – naberá na intenzite, čím bližšie sú k členstvu v EÚ. Pomoc zo strany Únie má napríklad formu:

  • štipendií na podporu študentov, ktorí majú záujem študovať v EÚ
  • početnejších kontaktov medzi vedcami a výskumníkmi
  • intenzívnejšej spolupráce v oblasti životného prostredia a otázkach spravodlivosti, slobody a bezpečnosti.

Predmetom diskusií je aj cestovanie bez víz.

„V EÚ panuje pevné odhodlanie podporiť obyvateľov západného Balkánu v ich snahe priblížiť sa európskym hodnotám a životným štandardom,“ povedal komisár pre rozšírenie Olli Rehn. Ako dodal, konečné rozhodnutie o tom, či tento región naberie proeurópsky kurz zaručujúci stabilitu a prosperitu, majú v rukách jeho lídri a obyvatelia.

Na prípravu krajín západného Balkánu na členstvo v EÚ putuje každoročne takmer 800 mil. eur – to je na hlavu viac ako kdekoľvek inde na svete – a táto podpora potrvá do roku 2011. Väčšia časť z týchto financií sa v súčasnosti využije na činnosti „občianskej spoločnosti“ – odbory, spotrebiteľské organizácie, združenia žien a mladých. Vyzdvihnúť úlohu občianskej spoločnosti v regióne má aj konferencia, ktorá je naplánovaná na 17. – 18. apríla.

EÚ dlhodobo podporuje spoluprácu s krajinami západného Balkánu v oblasti obchodu, energetiky a dopravy. Tento týždeň sú predmetom rokovaní aj nové iniciatívy vrátane cezhraničnej pomoci English v prípade katastrof, akými boli napríklad lesné požiare v roku 2007.

Správy o stratégii a pokroku rozšírenia EÚ English (en) français (fr)

Výhody rozšírenia EÚ v roku 2004 Deutsch (de) English (en)

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy