Ścieżka nawigacji

Pomocna dłoń dla Bałkanów Zachodnich - 05/03/2008

Widok na miasto w Bośni i Hercegowinie

Unia wspiera kraje Bałkanów Zachodnich w przygotowaniach do członkostwa w UE.

W miarę jak kraje Bałkanów Zachodnich, w tym Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz Serbia, przygotowują się do członkostwa, Komisja jeszcze bardziej wspiera ich starania, między innymi poprzez:

  • zwiększenie liczby stypendiów i zachęcanie do studiowania w UE,
  • intensyfikację kontaktów między naukowcami i badaczami,
  • wzmocnienie współpracy w dziedzinie ochrony środowiska, sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa.

Rozważa się również możliwość zniesienia obowiązku wizowego.

„W UE istnieje silna wola wspierania obywateli Bałkanów Zachodnich w ich dążeniu do wartości europejskich oraz europejskiego poziomu życia”, powiedział komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn. Dodał również, że to przywódcy oraz mieszkańcy tych regionów ostatecznie zadecydują o tym, czy wybrać europejską przyszłość, która przyniesie im stabilność i dostatek.

Do krajów Bałkanów Zachodnich trafia corocznie około 800 mln euro przeznaczonych na przygotowanie do członkostwa w UE, co stanowi rekordową sumę pomocy UE w przeliczeniu na jednego mieszkańca − potrwa to do roku 2011.  Teraz większa część tych funduszy zostanie przeznaczona na działalność społeczeństwa obywatelskiego − związków zawodowych, zrzeszeń konsumentów, organizacji kobiecych oraz młodzieżowych. W dniach 17−18 kwietnia ma się odbyć konferencja podkreślająca znaczenie społeczeństwa obywatelskiego w tym regionie.

UE od dawna wspiera współpracę z krajami Bałkanów Zachodnich w takich dziedzinach, jak handel, energia czy transport. W tym tygodniu przedmiotem dyskusji są również nowe inicjatywy, między innymi operacje transgraniczne English w przypadku katastrof takich, jak pożary lasów z 2007 roku.

Strategia rozszerzenia UE i sprawozdania w sprawie postępów English (en) français (fr)  

Rozszerzenie 2004 − korzyści Deutsch (de) English (en)

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki