Cesta

Pomocná ruka pro západní Balkán - 05/03/2008

Pohled na město v Bosně a Hercegovině

Evropská unie pomáhá zemím západního Balkánu s přípravou na členství.

Země západního Balkánu jako Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Srbsko se přibližují k členství v Evropské unii. Komise proto posiluje pomoc, kterou těmto zemím v souvislosti s přípravou na členství poskytuje. Jedná se například o:

· větší počet stipendií umožňujících studium v EU;

· intenzivnější kontakty mezi vědci a výzkumníky;

· posílení spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí, spravedlnosti, svobody a bezpečnosti.

Zvažuje se také zrušení vízové povinnosti.

„V EU existuje pevné odhodlání podpořit vůli obyvatel západního Balkánu přihlásit se k evropským hodnotám a dosáhnout evropské životní úrovně,“ uvedl komisař pro rozšíření Olli Rehn. Dodal, že vedoucí představitelé a obyvatelé tohoto regionu se musí sami rozhodnout, zda si zvolí evropskou budoucnost, která jim přinese stabilitu a prosperitu.

Ročně směřuje do zemí západního Balkánu 800 milionů eur na pomoc s přípravou na členství v EU. To dělá na hlavu více, než kdekoli jinde na světě, a tato pomoc bude pokračovat až do roku 2011. Větší část těchto finančních prostředků se bude nyní věnovat na činnosti spojené s budováním „občanské společnosti“ – odbory, organizace spotřebitelů, sdružení žen a mládeže. Na 17. – 18. dubna 2008 se plánuje konference, která se zaměří na roli občanské společnosti v tomto regionu.

Evropská unie již dlouhou dobu podporuje spolupráci mezi zeměmi západního Balkánu v oblasti obchodu, energetiky a dopravy. Plánují se však i nové iniciativy, jako třeba přeshraniční spolupráce English v případě přírodních pohrom, jako byly například lesní požáry v roce 2007.

Strategie rozšiřování EU a zprávy o pokroku English (en) français (fr)

Přínosy rozšíření EU v roce 2004 Deutsch (de) English (en)

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy