Navigačný riadok

Potravinová pomoc EÚ zasýti milióny - 04/03/2008

Dav afrických utečencov

Najnovšie rozhodnutie EÚ o potravinovej pomoci prinesie úľavu takmer 18,7 miliónu najzraniteľnejších obyvateľov sveta.

Rekordných 160 miliónov eur vyčlenil útvar Komisie pre humanitárnu pomoc Englishfrançais na potravinovú pomoc pre ľudí, ktorí trpia vážnymi nedostatkami stravy – v Afrike, Ázii, na Kaukaze a Blízkom východe.

„Zraniteľní ľudia v mnohých najchudobnejších krajinách sveta sú čoraz viac vystavení prírodným katastrofám, konfliktom a hospodárskym tlakom, ktoré môžu viesť k situáciám, keď ostanú bez potravín. Európska únia nesie v takých prípadoch významnú zodpovednosť za poskytovanie potravinovej pomoci a obnovenie výroby potravín,“ vysvetlil komisár pre rozvoj a humanitárnu pomoc Englishfrançais Louis Michel.

Potravinová pomoc pôjde tam, kde ju najviac potrebujú. Doteraz bolo v tomto smere určených 17 prioritných oblastí ako: Burundi, Keňa, Nepál, Afganistan, Kolumbia, Sudán, Čad, Somálsko, Západný breh a pásmo Gazy. Pomoc sa bude týkať:

  • distribúcie potravinovej pomoci pre ľudí trpiacich následkami prírodnej katastrofy, epidémie alebo ozbrojeného konfliktu;
  • podpory pri obnove výživy zraniteľných skupín obyvateľstva v krízových situáciách, najmä však detí mladších ako päť rokov a ich matiek;
  • obnovy živobytia vidieckych spoločenstiev prostredníctvom programu „jedlo za prácu“;
  • obnovy základného živobytia zraniteľných skupín obyvateľstva, ktoré sa po kríze vracajú do svojich príbytkov alebo si zakladajú nové prístrešie.

Väčšina projektov bude prebiehať v rámci svetového potravinového programu Spojených národov. Ďalšie činnosti, ako zabezpečenie výživy a krátkodobej potravinovej bezpečnosti, bude EÚ vykonávať v spolupráci s Červeným krížom a inými mimovládnymi organizáciami.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy