Navigačný riadok

Viac pomoci obetiam katastrof - 08/01/2008

Utečenecký tábor v Afganistane – 2001 © EK/ECHO

EÚ bude naďalej lídrom v oblasti humanitárnej pomoci – pre obete katastrof po celom svete vyčlenila v roku 2008 sumu 370 miliónov eur.

Milióny ľudí vo svete každoročne trpia v dôsledku kríz, či už ide o prírodné katastrofy alebo ozbrojené konflikty. „Vieme bezodkladne pomôcť tam, kde je to potrebné,“ hovorí komisár pre humanitárnu pomoc Louis Michel Englishfrançais.

Komisia tento rok vyčlení takmer 370 mil. eur na pomoc obetiam po celom svete, ktorých katastrofy ohrozujú najviac. Značná časť týchto finančných prostriedkov je určená na zabezpečenie ochrany, obživy, oblečenia, obydlí, nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti a základných hygienických potrieb obetí – očakáva sa, že len prostredníctvom rozpočtu na potravinovú pomoc (160 mil. eur) sa pomôže viac ako 18,5 mil. ľuďom. Zostatok finančných prostriedkov sa rozdelí medzi rozvojové krajiny vo svete vrátane Afganistanu a Ugandy.

Útvar EÚ pre humanitárnu pomoc Englishfrançais (ECHO) je najväčším svetovým poskytovateľom pomoci pre obete katastrof.  Napríklad prostredníctvom služby ECHO Flight Englishfrançais (rozpočet 8 mil. eur) sa poskytuje pomoc a núdzová evakuácia postihnutých oblastí, ktoré sú dostupné len letecky. Pri poskytovaní pomoci po celom svete útvar spolupracuje s okolo 200 partnermi, vrátane mimovládnych organizácií a špecializovaných agentúr OSN a Červeného kríža/Červeného polmesiaca.

Na núdzovú potravinovú pomoc a dočasnú pomoc vo viac ako 30 krajinách sveta vynaložila Komisia v roku 2007 spolu 200 miliónov eur.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy