Ścieżka nawigacji

Większa pomoc dla ofiar katastrof - 08/01/2008

Obóz uchodźców afgańskich – 2001 © EC/ECHO

W 2008 r. UE zamierza utrzymać pozycję największego dawcy pomocy humanitarnej: na pomoc ofiarom katastrof na całym świecie przewidziano 370 mln euro.

Co roku miliony ludzi na całym świecie padają ofiarą sytuacji kryzysowych – od klęsk żywiołowych począwszy, a na konfliktach zbrojnych skończywszy. „UE może bardzo szybko dostarczyć pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna”, powiedział komisarz ds. pomocy humanitarnej Louis Michel Englishfrançais.

W 2008 r. Komisja przeznaczy prawie 370 mln euro na pomoc osobom najbardziej dotkniętym przez katastrofy. Środki te zostaną wykorzystane na ochronę ofiar, dostarczenie im żywności i ubrań, zapewnienie schronienia, opieki zdrowotnej i odpowiednich warunków sanitarnych. Szacuje się, że z pomocy żywnościowej, na którą przeznaczono 160 mln euro, skorzysta ok. 18,5 mln osób. Pozostałe środki trafią do krajów rozwijających się, takich jak Afganistan czy Uganda.

Dyrekcja Generalna ds. Pomocy Humanitarnej Englishfrançais (ECHO) jest największym dawcą pomocy na świecie. Na przykład w ramach programu ECHO Flight Englishfrançais, dysponującego budżetem w wysokości 8 mln euro, udziela się pomocy i organizuje się akcje ewakuacyjne w sytuacjach awaryjnych w odległych lokalizacjach, do których można dotrzeć jedynie drogą powietrzną. ECHO działa na całym świecie i współpracuje z ok. 200 partnerami, m.in. organizacjami pozarządowymi, wyspecjalizowanymi agencjami ONZ czy Czerwonym Krzyżem i Czerwonym Półksiężycem.

W 2007 r. Komisja przeznaczyła 220 mln euro na pomoc żywnościową w nagłych wypadkach oraz krótkoterminowe wsparcie w ponad 30 krajach na całym świecie.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki