Navigačný riadok

Taliansko preberá predsedníctvo EÚ - 04/07/2014

Logo talianskeho predsedníctva © EÚ

Rast a zamestnanosť, posilňovanie občianskych práv a výraznejšie postavenie Európy vo svete sú prioritami Talianska počas jeho 6-mesačného predsedníctva EÚ.

Obdobie talianskeho predsedníctva sa zhoduje s prvými šiestimi mesiacmi mandátu nového Európskeho parlamentu, ktorý bol zvolený začiatkom mája, ako aj začiatkom pôsobenia novej trojice predsedníctiev, ktorú okrem Talianska tvoria dve nasledovnícke krajiny, Lotyšsko a Luxembursko. Tieto tri vlády pripravili pracovný program EnglishfrançaisitalianoRady EÚ na nasledujúcich 18 mesiacov.

Rast a zamestnanosť

Taliansko chce podporiť štrukturálne reformy a inovácie v krajinách EÚ. Cieľom je podporiť obnovu priemyslu na riešenie nezamestnanosti a posilnenie konkurencieschopnosti. Osobitná pozornosť sa bude venovať malým podnikom a politike v oblasti energetiky a zmeny klímy do roku 2030.

Taliansko chce takisto podporiť investície do odvetví, ktoré majú rozhodujúci význam pre budúcnosť detí, ako je ochrana životného prostredia, infraštruktúra a digitálne služby.

Udržateľný rozvoj je ďalšou kľúčovou témou a zameria sa na ňu aj Svetová výstava EXPO 2015 v Miláne Englishfrançaisitaliano s názvom „Živiť planétu. Energia pre život“.

Priblíženie Európy občanom

Vzhľadom na rastúce sklamanie v súvislosti s európskou integráciou, sa predsedníctvo zameria na odstránenie byrokracie a podporu transparentnosti, zodpovednosti a digitalizácie, ktoré majú zabezpečiť účinnú spoluprácu medzi inštitúciami EÚ.

Taliansko presadzuje aktívnejšiu úlohu EÚ v tých oblastiach, v ktorých môže priniesť pridanú hodnotu, ako napr. ochrana základných práv a migrácia a azylová politika. Naopak, uprednostňuje menej výrazné postavenie EÚ v oblastiach, v ktorých sa riešenie môže účinnejšie dosiahnuť na vnútroštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni.

Európa na medzinárodnej úrovni

Predsedníctvo sa domnieva, že zahraničná politika EÚ potrebuje širší prístup, pokiaľ ide o riešenie regionálnych a globálnych problémov. Činnosť sa v prvom rade zameria na regióny, ktoré hraničia s EÚ, najmä v oblasti Stredozemia.

Neustálu podporu si bude vyžadovať proces transformácie v severnej Afrike a mierový proces na Blízkom východe. Taliansko sa takisto zameria na nové dohody o pridružení s Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou.

Talianske predsedníctvo, na ktoré čakajú aj rokovania v oblasti obchodnej politiky, dúfa, že dosiahne pokrok v rozhovoroch o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve s USA.

Talianske predsedníctvo Englishfrançaisitaliano

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy